Login
      

{{welcomeText}}

04135595334/ 09145048142 هفت روز هفته، 8 صبح تا 12 شب
نوع ارز
مبلغ قابل پرداخت با محاسبه 7 درصد کارمزد و 4 درصد کارمزد تبدیل واحد بین بانکی
{{(result == null?'':result) + (result==null ?'' :' تومان' )}}

اصول رزومه نویسی برای متقاضیان تحصیل در خارج

 

 • Image result for ‫زرومه‬‎
 • اصول رزومه نویسی برای متقاضیان تحصیل در خارج

 

در گفتار امروز سرویس وبلاگ پرتال پرداخت الکترونیکی تبریز ویزا قصد داریم به موضوع مهم رزومه در اپلیکیشن داوطلبان تحصیل در دانشگاه و موسسات آموزش عالی بپردازیم. رزومه، یکی از مدارک مهمی است که داوطلبان تحصیل در خارج از کشور باید ضمیمه application خود کنند. اما رزومه چه اصولی دارد و چه گونه باید آن را آماده کرد؟ با ما در این گزارش همراه باشید.

سرویس وبلاگ پرتال Payment24 در چند هفته اخیر به معرفی فرصت های تحصیلی و هم چنین فرآیند اقدام برای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور برای مخاطبان سایت پرداخته است. در این مجموعه گفتار ها قصد داریم تا موضوع پر مخاطب تحصیل و مهاجرت به خارج از کشور که در بین قشر فرهیخته ایرانی در چند دهه اخیر با استقبال مواجه شده است،  با روش علمی و کاربردی آموزش داده شود تا مخاطبان این فرآیند را به طور علمی و عملی بشناسند.

اگر مخاطب سرویس وبلاگ در چند ماه اخیر باشید، حتما متوجه شدید که این سرویس سایت، موضوعات متنوعی را برای مخاطبان در طول هفته ارائه می کند. مقوله تحصیل و بورس در خارج از کشور، موضوعی است که هر روز به آن می پردازیم و از جمله سایت های فارسی هستیم که در طول هفته، چندین مقاله تخصصی در عرصه تحصیل و بورس در خارج از کشور ارائه می شود.

اصول رزومه نویسی

تلاش ما در سرویس وبلاگ سایت آن است که به طور مصور و مستند، راهنمای عملی و کاربردی جهت تحصیل در خارج از کشور را در اختیار  بخشی از مخاطبان گرامی Payment24 قرار دهیم تا در این مسیر، آگاهانه و موفق، گام بردارند.

در گفتار امروز، به یکی از موضوعات مهم در عرصه پذیرش دانشجویی و بورس اشاره می کنیم. رزومه تحصیلی، مدرکی است که به دانشگاه این فرصت را می دهد که ظرف چند دقیقه، به طور خلاصه از روند وضعیت علمی و تحقیقاتی و علایق شما آشنا شود. در واقع رزومه، ویترین افتخارها و قابلیت های یک دانشجوی به شمار می رودو به همین خاطر، ویترین باید به خوبی نشان دهنده قابلیت های داوطلب باشد.

 

رزومه، ویترین قابلیت های شما است

رزومه همانند ویترین است. وقتی شما به ویترین مغازه مراجعه می کنید، بهترین کالا های آن مغازه را به ساختار و چیدمان خوب و مشخص و سازمان یافته، مشاهده می کنید. در ویترین، کسی برای شما صحبت نمی کند و توضیحات ارائه نمی دهد. خود کالا و نوع نمایش ان، برای شما اطلاعاتی را به همراه می اورد. این ویترین است که معمولا شما را جذب می کند به داخل فروشگاه رفته و اطلاعات تکمیلی کسب کنید.

درباره رزومه نیز همین مصداق وجود دارد. در رزومه، شما به خواننده اجازه می دهید تا بدون صحبت کردن با شما، اطلاعات مربوط به قابلیت های مختلف تحصیلی و کاری و امثالهم را بدست آورد. بنابراین، باید این رزومه به گونه ای باشد که گویا و شفاف و مستند و مستدل باشد.

ناگفته پیداست که در واقع، ویترین پتانسیل های داوطلب، در EDUCATIONAL RESUME قید می شود و باید به گونه ای طراحی و نوشته شود که متقاعد کننده و غیر  خسته کننده به نظر برسد و از ارائه مطالب زاید در آن خودداری شود. خیلی مهم است که شما بتوانید روزمه ای را در پرونده تحصیلی خود ارائه کنید که وقتی یک استاد یا مسئول پذیرش آن را می خواند، در کم تر از ۵ دقیقه به کلیات قابلیت های علمی و علایق شما پی ببرد.

اصول رزومه نویسی

 

 

مهم نیست که شما برای پذیرش ارشد یا دکترا اقدام می کنید یا می خواهید یک شغل در یک شرکت یا سازمان یا مغازه بگیرید. آن چه که اهمیت بالایی دارد این است که رزومه، منعکس کننده کلیات توان مندی های داوطلب باشد. نباید در رزومه موارد زاید ارائه شود که ارتباطی با شغل و رشته و دانشگاه مورد نظر نداشته باشد.

مثلا وقتی شما برای دانشگاه مهندسی اپلای می کنید، اگر نصف رزومه شما به موفقیت های ورزشی اختصاص داده باشد، امتیاز خوبی محسوب نمی شود و خیلی مورد نظر و توجه دانشگاه مقصد مهندسی قرار نمی گیرد. اما وقتی برای تحصیل در یک دانشگاه تربیت بدنی یا کسب شغل در حوزه ورزشی اقدام می کنید، اختصاص بخش زیادی از رزومه به قابلیت های فنی و مهندسی و ادبی و علایق گردشگری و سفر  و گواهینامه های کسب شده در این حوزه، کمک زیادی به موفقیت شما نمی کند.

رزومه، قصد ندارد برگ برنده برای شما در فرآیند اقدام برای پذیرش و بورس تحصیلی باشد. همه مدارک مورد نیاز علاوه بر رزومه، ‌می بایست آن قدر وزن داشته باشد که مسئولان پذیرش را چه در مصاحبه و چه بدون مصاحبه، برای استخدام و پذیرش شما motivate کند و روزمه این قابلیت encouragement را داشته باشد و اعطای پذیرش به شما توجیه پذیر باشد.

باید پذیرفت که برای دانشجویانی که قصد دارند با بورس تحصیلی اقدام کنند و به دانشگاه بروند، رزومه اهمیت زیادی دارد. برای همین، شما همان طور که در سلسله مطالب تا کنون اشاره کردیم، می بایست استادی را که potential supervisor گفته می شود، برای پذیرفتن خودتان motivate کنید. ترغیب و تشویق کردن یک استاد راهنما برای قبول کردن پرونده تحصیلی شما جهت تحصیل به خصوص در مقطع دکترا و پسا دکترا، نیازمند ارائه یک RESUME خوب است.

رزومه خوب، ترغیب کننده دانشگاه یا شرکت ها به دعوت کردن از شما برای مرحله مصاحبه است. قرار نیست همه زندگی شما در داخل رزومه قید شود. برای همین، رزومه باید motivate کننده باشد تا شما را به مرحله بعدی ببرد و در مرحله بعدی، که معمولا مصاحبه حضوری (interview) است، می توانید مطالب تکمیلی ارائه کنید. پس، رزومه باید فرصت آفرین باشد.

اصول رزومه نویسی

چرا باید رزومه خوب بنویسیم؟

این سوال مهمی است. چرا باید رزومه خوب نوشت و چرا باید از ان به نحو احسن در جا های مختلف استفاده کرد؟ اهمیت رزومه نویسی خوب را می توان در یک کتاب توضیح داد. اما ۱۰ مورد آن را می توان به این موضوع اختصاص داد:

۱- رزومه خوب، فرصت آفرین است. با رزومه خوب می توان، کارهای خوب، تحصیل خوب، شغل خوب پیدا کرد.

۲- رزومه خوب، باید خوب نوشته شود. رزومه خوب، اشکال گرامری و نوشتاری ندارد.

۳- رزومه خوب، معمولا بیش از ۲ صفحه نیست.

۴- روزمه خوب، مطالب زاید و اضافی ندارد.

۵- رزومه خوب، بر اساس نیازی که بر اساس آن نوشته شده است، طراحی و آماده می شود.

۶- رزومه خوب، رزومه ای است که مرتب اصلاح و به روز رسانی شده و نیاز سنجی در آن رعایت گردد.

۷- رزومه خوب، تایپ شده و از ارائه اطلاعات خصوصی در ان پرهیز می شود.

۸- رزومه خوب، به نیاز های اطلاعاتی و پرسش های احتمالی مصاحبه کننده توجه دارد.

۹- رزومه، ساختار مشخص و استاندارد ثابتی ندارد.

۱۰- برای رزومه خوب نوشتن و حرفه ای نوشتن، می بایست از مشاوره های افراد خبره استفاده کرد.

 

بنابراین، رزومه در اپلیکیشن شما اهمیت زیادی دارد. در واقع هر دانشگاهی برای این که متوجه بشود متقاضی تحصیل در رشته و دانشگاه مقصد، از چه قابلیت ها و توان مندی هایی برخوردار است، از وی میخواهد تا به صورت الکترونیکی یا مکتوب، رزومه خود را به دانشگاه ارسال کند. در این روزمه، متقاضی درباره تحصیلات، قابلیت ها، تجارب علمی و عملی و هم چنین دوره ها و آموزش هایی که مرتبط یا غیر مرتبط با کار تخصصی خود گذرانده، صحبت می کند.

از طریق این رزومه ۱ یا ۲ صفحه ای می توان این موضوع را متوجه شد که این دانشجو، از چه سطح سواد، تجربه، آگاهی و درک لازم برای ادامه تحصیل در مقطع مورد تقاضای خود برخوردار است چرا که رزومه، بیانی است شفاف از آن چه هست و نه آن چه که خواهد بود.

در دانشگاه های خارج از کشور، معمولا کورس هایی با نام how to write a resume برگزار می شود که دانشجویان را با نوشتن یک CV خوب و مفید آشنا می کند. حتی اگر در ایران چنین دوره ای را طی نکردید، نگران نباشید. سایت ها و فایل های ویدئویی زیادی است که بتوانید مطالعه کنید و ادامه بحث نیز به شما کمک می کند تا رزومه خوبی را تالیف کنید و به عنوان یکی از مهم ترین مدارک خود جهت اپلای، استفاده کنید. همان طور که گفتیم، این قسمت به ارائه نکاتی درباره نوشتن یک رزومه خوب می پردازد.

اصول رزومه نویسی

۸ موضوع مهم در رزومه

رزومه از ۸ قسمت تشکیل شده است که عبارتند از :

 1. Contact details
 2. Opening statement
 3. List of key skills
 4. List of technical/software skills
 5. Personal attributes/career overview
 6. Educational qualifications
 7. Employment history/volunteering/work placements
 8. References/referees

 

۱- جزییاتی برای تماس با شما در رزومه قید شده باشد. مثل اطلاعات تلفنی، پست الکترونیک، آدرس یا شماره فاکس که در صورت نیاز بتوان با شما در اسرع وقت تماس گرفت.

۲- رزومه مانند هر نامه/مقاله یا گزارش دیگری که می نویسید مانند بیانیه هدف (statement of purpose) یا توصیه نامه (recommendation letter) یا مقالات علمی (scholarly papers)، می بایست مقدمه داشته باشد. معمولا رزومه دارای یک پاراگراف ۲ یا سه خطی است که به opening statement اطلاق می شود. این اظهار نامه آغازین، به این موضوع اشاره می کند که شما چه کسی هستید، چه تجربه ای دارید و به چه دلیلی علاقمند به اپلای برای شغل یا رشته مد نظر در دانشگاه هستید. همه این ها در ۱ پاراگراف بایستی ذکر شود تا دید کلی به خواننده درباره رزومه فردی که مشغول به خواندن آن خواهد بود،‌ بدهد.

مثلا:

من فوق لیسانس مهندسی مکانیک، گرایش ساخت و تولید هستم و ۶ سال تجربه در زمینه بازرسی جوش مخازن تحت فشار و مبدل های حرارتی دارم و علاقمند هستم رشته دکترای پتروشیمی را به دلیل تجربه فعالیت در سکو های نفتی کشورم در دانشگاه . . . . به مدت . . .  .سال، به واسطه مطالعاتی که روی دپارتمان . . . . انجام دادم،  بخوانم.

An opening statement is a summary of who you are, where you’ve studied and/or worked, and what you bring to the job. It should be about six lines long and written in first person without the personal reference (i.e., don’t say “I did this” – say “Did this” instead

Your opening statement should start with one sentence about who you are and what you bring to the job/study, then describe the skills and attributes you have that suit you to the job

(در متن فارسی، بخش who you are  (من فوق لیسانس مهندسی مکانیک) و این که چه چیزی سبب شده شما به این رشته (۶ سال تجربه بازرسی) برای ادامه تحصیل علاقمند بشوید، ذکر شده است)

 

۳و ۴و ۵- مهارت های خاص و عمومی را در این بخش ارائه کنید. فهرستی از مهارت های تخصصی شما باید در رزومه قید شود. مثل مهارت های فنی، مهندسی، ادبی، تکنیکی، هنری ، ورزشی و امثالهم. البته توجه کنید که این مهارت ها را به صورت احساسی ننویسید چرا که برای اثبات هر یک در صورت اعلام دانشگاه مقصد، می بایست مدرک مربوطه را ارائه کنید. مثلا اگر مهارت بازرسی جوش غیر مخرب (NDT TEST) دارید، بایستی در صورت لزوم، مدرک و گواهینامه مربوطه را به دانشگاه بدهید.

ذکر مهارت ها در رزومه سبب می شود تا در صورتی که به جلسه مصاحبه فراخوانی شدید، از شما در این باره اطلاعات بیش تر پرسیده شود. فهرست مهارت ها،‌می تواند فهرستی از مدارک تحصیلی (educational qualification)  و دوره هایی که گذرانده اید هم باشد. اما توجه کنید که از اضافه گویی پرهیز کنید. مثلا نیازی نیست که درباره عنوان پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد صحبت کنید.

 

۶- گرایش ها و علایق شخصی را باید در رزومه به طور کلی قید کنید. تلاش کنید تا حدودی این گرایش ها، به شغل و رشته ای که اپلای می کنید نیز مرتبط باشد.

۷- سابقه شغلی، استخدامی ، کارهای داوطلبانه ای که انجام دادید و هم چنین مکان هایی که به هر دلیلی در آن مشغول به کار بودید را در این بخش ارائه کنید.

۸- برای این که کارفرما (employer) یا بخش پذیرش (admission office) دانشگاه بتواند صحت اطلاعات ارائه شده را پرس و جو کند، اسامی افرادی که می توان با آن ها تماس گرفت و درباره شما کسب اطلاع کرد را در بخش رفرنس رزومه ارائه کنید. برای همین، اطلاعات تماسی افراد را نیز ارائه کنید و پیش ا ز قید نام آن ها در رزومه ، با افراد معرف، هماهنگ کنید تا در جریان موضوع باشند.

 

نمونه هایی برای رزومه نویسی

همان طور که گفته شد، رزومه نمونه و ساختار استانداردی ندارد شما می بایست بر اساس موارد ۸ گانه و محتوای که در این گفتار ارائه می کنیم، قادر باشید یک رزومه آماده کنید. رزومه ویرایش اول با رزومه ویرایش دهم تفاوت دارد و برای همین از همفکری تخصصی و مشورت استفاده کنید. فایل های زیر را دفتر امور جوانان استرالیا ارائه کرده است که برای افرادی که زبان انگلیسی آشنایی دارند، نمونه خوب و قابل استفاده خواهد بود. مثلا رزومه اول، برای افرادی است که سابق کاری و تجربی ندارند.

اصول رزومه نویسی

رزومه نمونه برای فردی که تجربه کاری ندارد. در پاراگراف اول، مقدمه ای درباره شخص ارائه شده و به گوشه هایی از مهارت های ورزشی و علایق داوطلبانه اش پرداخته است. مهارت های میان فردی و فعالیت های هنری در حوزه تئاتر نیز در مقدمه (opening statement)‌گنجانده شده است. پس از ان مهارت های کلیدی معرفی شده است و سپس آموزش هایی که دیده و موفقیت ها (achievement)‌ که کسب کرده است.

 

یک روزمه خوب برای اخذ پذیرش یا بورس تحصیلی

 1. باید به این پرسش ها به خوبی پاسخ دهد
 2. این شخص کیست و کجا زندگی می کند و چند سال دارد؟
 3. آخرین دوره های دانشگاهی گذرانده شده چیست؟
 4. عنوان پایان نامه دوره هایی که طی کرده چیست و چه نمره ای اخذ کرده است؟
 5. سابقه تجربی فرد، مرتبط با رشته ای که خوانده و رشته ایی که متقاضی تحصیل به آن هست می باشد یا خیر؟
 6. متقاضی از چه توان مندی های علمی و آکادمیک برای تحصیل در رشته مورد نظر برخوردار است؟
 7. آیا متقاضی سابقه کار تحقیقاتی، تالیفی و حضور در پروژه های پژوهشی را در کارنامه دارد؟
 8. قابلیت های فردی و اجتماعی متقاضی در زمینه مسئولیت پذیری، خلاقیت، کار تیمی و امثالهم چگونه است؟
 9. آیا متقاضی، موفقیت های ملی یا بین المللی خاصی داشته است؟
 10. ایا متقاضی در زمینه ای که درخواست کرده است، سابقه کاری یا تحقیقاتی موفق داشته است؟

با این اوصاف چه نکاتی در رزومه پرهیز شود؟ چه نکاتی را باید در رزومه نویسی توجه کرد و از ارائه آن ها خودداری نمود؟

 

چه نکاتی در رزومه نباید باشد؟

همان طور که توضیح دادیم، رزومه، شناسنامه شما به شمار می رود و ویترین فعالیت های شما در زمینه های مختلف. در رزومه باید در چند دقیقه، پی به نکات مختلف و مهمی از زندگی کاری و تحصیلی و عمومی شما برد تا خواننده برای کسب اطلاعات بیشتر ترغیب شود. پس باید برای یک رزومه اثربخش همان طور که قبلا در ۱۰ نکته یادآور شدیم، نکاتی را در ذهن داشت.

با رزومه می شود فهمید که شما، چه تحصیلاتی را گذراندید و چه سابقه کاری و عملی دارید و از چه قابلیت ها و توان مندی های علمی، هنری، ورزشی و امثالهم برخوردار هستید. یعنی در رزومه، نباید موارد زیر ارائه شود:

 1. رزومه جایی برای معرفی آرزو ها و علایق حال و آینده شما نیست. در رزومه، به گذشته نگاه می کنیم.
 2. روزمه را با بیانیه هدف اشتباه نگیرید. بیانیه هدف،‌ نگاه به آینده دارد اما رزومه، اثبات کننده وضع حال است.
 3. هیچ کدام از دوره هایی که قصد دارید در آینده بگذرانید را نباید در روزمه قید کنید.
 4. روابط اجتماعی و ارتباطات شما با ارگان ها در رزومه نباید قید شود. مگر این که مرتبط با شغل /درس باشد.
 5. توضیحات اضافی درباره عنوان پایان نامه مقاطع مختلف تحصیلی که گذرانده اید.
 6. توضیح درباره مقالاتی که منتشر کرده اید. ارائه فهرست بر اساس رفرنس هاروارد کفایت می کند.
 7. اطلاعات شخصی و خانوادگی در روزمه پرهیز شود.
 8. مسائل نژادی و عقیدتی در رزومه جایگاهی ندارد.

 

پس، رزومه، در ۱ یا ۲ صفحه، بیانگر وضعیت حال و گذشته شما است و می کوشد تا به خواننده این مساله را منعکس کند که فردی که قرار است برای کار یا تحصیل یا تحقیق یا هر چیز دیگری استخدام یا پذیرفته شود، از چه قابلیت های بالقوه و بالفعلی برخوردار است.

به هر حال، رزومه باید به طور effective و با گرامر خوب انگلیسی نگارش و آماده شود تا فرد یا افرادی که آن را مطالعه می کنند را مشتاق MOTIVATE کند تا صاحب این رزومه را برای مصاحبه استخدامی، شغلی، تحصیلی و امثالهم، فراخوانی کنند. رزومه ای که جذابیت نداشته باشد و اشکالات نگارشی داشته باشد، معمولا در سیل رزومه های درخواستی، حرفی برای گفتن نخواهد داشت. به این موضوع توجه کنید که رزومه باید جذاب باشد.

بنابراین، وقتی رزومه شما خوانده می شود، باید درک درستی به خواننده درباره توانمندی های شما درباره موضوعی که قصد اپلای دارید بدهد. اگر برای شغل خاصی رزومه می دهید، باید این رزومه را در راستای شغل مربوطه تالیف کنید.

اگر برای پذیرش دانشگاهی در رشته و تخصص خاصی ارائه می کنید، باید سعی کنید این رزومه، مواردی که خیلی مربوط به این رشته و دانشگاه است و در تجربه قبلی شما تا حدودی قرار داشته، پشتیبانی و کاور کند. پس، همان طور که ملاحظه می کنید، برای افزایش اثربخش رزومه شما برای هدفی که در دستور کار دارید، نوشتن یک رزومه و ارائه آن برای هر کاری، مطلوب نیست و جواب گوی نیاز شما نمی باشد.

 

فرق رزومه (CV) یا بیانیه هدف (SOP) چیست؟

در بالا به این نکته اشاره شد که رزومه با بیانیه هدف تفاوت دارد. درواقع  بعضی ها، بیانیه هدف را که یکی از مدارک مورد نیاز برای اپلای می باشد، با رزومه اشتباه می گیرند. بیانیه هدف (STATEMENT OF PORPOSE) به این موضوع اشاره دارد که شما قصد دارید در آینده چه کاری را انجام دهید و تجربه قبلی و آموزشی که قصد دارید ببینید، چه کمکی به شما در نیل به این هدف خواهد کرد.

بیانیه ای برای ماموریت های آینده و چشم اندازی برای جایی است که قصد دارید باشید. اما رزومه، در واقع به گذشته شما اشاره دارد و آن چه که هستید، نه آن چه و آن جایی که فکر می کنید خواهید بود. این تفاوت را توجه کنید. رزومه در واقع نگاهی است اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و بیان گر بخشی از توان مندی های علمی و تجربی شما در زمینه های گوناگون می باشد. از طریق رزومه یک فرد می توان تشخیص داد که این شخص در زمینه ای که قصد تحصیل یا کار در آینده دارد، از چه پتانسیل هایی برخوردار است و در چه حوزه هایی تبحر بیش تری دارد.

مثلا، فردی که مهندسی صنایع خوانده و برخی از دوره های مهندسی بین المللی مدیریت پروژه مثل PMI را گذرانده است و تجربه استاندارد سازی کیفی سازمان ها را دارد، رزومه مناسبی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای تولید یا مدیریت و رشته های مربوطه دارد و حتی برای استخدام شغلی نیز، برای کارهای مربوطه با این تخصص، رزومه و قابلیت های تکنیکی لازم را دارا است.

یا اگر فردی که لیسانس مدیریت بازرگانی و دارنده مدرک حسابداری حرفه ای است و به برخی از نرم افزارهای این عرصه تسلط دارد، فرد مناسبی برای فعالیت در بخش کنترل صورت های مالی در کارگاه ها و شرکت ها  با رویکرد داخلی و بین المللی می باشد. هم چنین این فرد می تواند در صورت دارا بودن شرایط دیگر، کاندیدای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته های MBA یا مهندسی صنایع باشد.

در واقع رزومه خوب، سخنگوی کاغذی قابلیت ها و توان مندی های شماست که ظرف چند دقیقه، قابلیت های شما را به تصویر می کشد. این قضیه درک خوبی را در ذهن خواننده روزمه ایجاد می کند و به طرف می گوید که تا چه اندازه شما با موقعیتی که دنبالش هستید، نزدیک خواهید بود. بنابراین اهمیت نوشتن یک روزمه خوب و اثربخش در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و بورس های تخصصی از دانشگاه های خارج از کشور به ویژه اروپا و آمریکای شمالی بر کسی پوشیده نیست. امیدواریم این گفتار بتواند راهنمای خوبی برای نوشتن رزومه خوب و مفید باشد.

 

سایت هایی برای نوشتن رزومه خوب

سایتهای زیادی برای رزومه درست کردن و نوشتن رزومه وجود دارد که https://cvmkr.com یکی از آن ها است.

اصول رزومه نویسی

(سایتی برای درست کردن رزومه تا کنون بیش از ۸ میلیون رزومه توسط آن طراحی و ساخته شده است و همه امکانات به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می گیرد)

اصول رزومه نویسی

(سایت myperfectresume.com از جمله پرتال هایی برای ساخت رزومه است رایگان بوده و خدمات جالبی برای ساخت رزومه ای با طرح و استایل شکیل ارائه میکند)

البته برای ساخت رزومه کاری نیز باید مطالبی را در ذهن داشته باشید، اما نکته های اصلی همین ها بوده که ارائه می کنیم.

سایت های زیادی در اینترنت برای آموزش اصول رزومه نویسی راه اندازی شده است که می توان به پرتال هایی چون : rb.resume-now.com/builder/load.aspx و livecareer.com یا resume.com اشاره داشت. البته مانند این پرتال ها، سایت های زیادی برای آموزش رزومه نویسی و دریافت مشاوره وجود دارد که می توانید در اینترنت مشاهده کنید.

به این موضوع باید توجه داشته باشید که به دلیل ان که بسیاری از پذیرش هاس تحصیلی در دانشگاه های کشورهای اروپایی، مصاحبه مقدماتی قبل از اعلام نتایچ پذیرش ندارند و تنها ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان و ارزشیابی پرونده ارسالی آن ها ملاک سنجش توانایی متقاضیان می باشد، همواره یک رزومه خوب می تواند به بهترین شکل ممکن، منعکس کننده فوری قابلیت های فردی و اجتماعی شما به مخاطبان باشد.

اصول رزومه نویسی

البته باید اشاره کرد که دانشگاه های امریکای شمالی، معمولا پس از بررسی رزومه متقاضیان مستعد، با آن ها ترتیب یک مصاحبه اینترنتی از طریق skype را می دهند. پس اگر شما بتوانید دانشگاه را به یک مصاحبه اسکایپی ترغیب کنید، شانس پذیرش شما بالا خواهد بود. این شانس راباید از طریق یک رزومه کاربردی و ترغیب کننده، ارتقا بدهید.

همانطورکه در عکس بالا مشاهده می کنید، سایت livecareer.com  درواقع یک پرتال برای ساختن رزومه می باشد که البته تخصصی نیست و به عنوان شروع کار طراحی و نگارش رزومه، توصیه می شود. این سایت، امکاناتی را برای مخاطبان در اختیار گذاشته است تا بتوانند با ورود اطلاعات، رزومه مورد نیاز خود را به کمک ابزارهای سایت به رایگان طراحی و تولید کنند.

 

نکته های برای نگارش رزومه حرفه ای

در مطالبی که در بالا به آن اشاره شد، درباره نگارش رزومه و موضوعاتی که باید در طراحی و ساختار دهی آن رعایت شود، مواردی را ذکر کردیم. اما به هر حال در نگارش رزومه، مواردی است که شاید در موضوعات بالا به آن اشاره نشده باشد و در نکارت زیر به آن توجه کنیم.

نکاتی که در ادامه می آید، تجارب خوبی برای نوشتن یک رزومه ارزنده است و مطالبی که باید در آن رعایت کنید تا این رزومه، کاربردی و موثر باشد. این ها فقط یک راهنما است و رعایت یا عدم رعایت آن، تضمینی برای قبولی یا ردی در قبولی شما ندارد.

۱- همان طور که گفتیم، رزومه محفلی برای معرفی همه قابلیت ها و توان مندی ها و علایق شما نیست. به حوصله و وقت و فرصت خواننده رزومه هم توجه کنید. شاید مسئول پذیرش دانشگاهی که اپلای کردید، می بایست ۱۰۰ رزومه را ظرف ۵ روز مطالعه کند. بنابراین خاص ترین و مهم ترین موضوعات را در ویترین (رزومه خود) قرار داده و اضافه گویی پرهیز کنید. مثلا ارزشی ندارد که در رزومه درباره نتایجی که در پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد خودتان بدست آوردید، مطالبی عنوان کنید. جای مطرح کردن این موارد، رزومه نیست.

۲- در نوشتن رزومه، خیلی سخت گیری نکنید. بعضا مشاهده می کنیم که سایت هایی فارسی در اینترنت درست شده است که برای اماده کردن رزومه، چند صد هزار تومان از داوطلبان پول می گیرند. نوشتن حرفه ای و بدون غلط و موثر، از الزامات رزومه نویسی است، اما این بدان معنا نیست که قرار است رزومه شما جایی منتشر شود. رزومه، مقاله ISI نیست. کسی که آن را می خواند نیز داور نشریات Scopous نیست. پس شفاف، دقیق  و جامع بنویسید و از افراط و تفریط در رزومه نویسی اجتتناب کنید.

 

۳- قبلا هم گفتیم و این جا هم دوباره تاکید می کنیم که هر آن چه در رزومه معرفی می شود،‌ بایستی مستند و مستدل باشد. یعنی وقت شما می گویید فلان دوره را طی کردید، فلان مهارت را دارید، فلان نرم افزار را مسلط هستید، فلان برنامه را نوشتید، در فلان شرکت یا سازمان داوطلبانه کار کردید یا عضو فلان مجموعه هستید، ‌باید این ادعا مستند و مستدل باشد. اما الزامی به ضمیمه کردن مستندات به رزومه نیست. شاید در جلسه مصاحبه، از شما خواسته شود که اصل یا ترجمه رسمی مدارک را بیاورید. دانشجویان که رزومه تحصیلی می دهند، می بایست ترجمه رسمی مدارک را ضمیمه کنند.

۴-  به نظر می رسد نخستین مدرکی که برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اهمیت دارد، رزومه خوب است. چرا که بعد از مدارک آزمون زبان مانند آیلتس و  GRE، مهم ترین مدرکی که دانشگاه به آن مراجعه می کنند، همین روزمه می باشد. پس باید به این مدرک خوب توجه کنید چون اگر رزومه شما رد بشود، نگاه کردن به مدارک دیگر معمولا بی فایده است.

 

۵- جامع نگر باشید. در نوشتن رزومه خوب،‌ جامع نگری، اصل مهمی است که باید رعایت شود. اشاره دقیق به جزییات، از حوصله فردی که رزومه شما را می خواند و شاید در حوزه کاری شما هم تخصصی نداشته باشد خارج است.

۶- رزومه خود را همیشه در اختیار افراد معمولی و متخصص قرار دهید تا نظر آن ها را درباره رزومه خود بدانید. در اختیار قرار دادن رزومه به افراد عادی و غیر دانشگاهی سبب می شود که ان ها بتوانند درک خود را از شما پس از خواندن رزومه ارائه کنند. در اختیار گذاشتن رزومه به افراد حرفه ای هم سبب می شود که اشکالات نگارشی و فنی رزومه شما مشخص و ویرایش نهایی رزومه برای ارسال به دانشگاه مشخص شود.

 

۷- رزومه خوب معمولا بیش از ۲ صفحه نیست. مگر این که شما مقالات زیادی در مجلات منتشر کرده باشید. . به این موضوع توجه کنید که رزومه خوب را از تعداد صفحات آن و نگارش ادبی آن تشخیص نمی دهند. رزومه خوب را رزومه ای می توان تعریف کرد که بتواند منعکس کننده حقیقت ها و واقعیت های علمی و فردی شما در ۱ تا ۳ صفحه  A4 باشد و آینه تمام نمای ظرفیت های مختلف داوطلب برای دوره /رشته /شغل تقاضا شده بطور خلاصه باشد.

۸- در روزمه های غیر تحصیلی و کاری، از ارائه فهرست مقالات خود در صورتی که ارتباطی با موضوع شغلی ندارد پرهیز کنید.

۹- معمولا رزومه های دانشگاهی، عکس ندارد. اما قرار دادن تصویر خود در بالای رزومه بالا اشکال است.

۱۰- روزمه موفق روزمه ای است که اگر در اختیار فردی که اصلا شما را نمی شناسد قرار بگیرد، بتواند با زبان ساده و نثر شیوای رزومه، درک درست و واضحی از قابلیت های فردی، علمی و تجربی شما ظرف چند دقیقه کسب کند. بنابراین هیچ استاندارد و روش خاصی برای نوشتن و تولید رزومه وجود ندارد. تلاش کنید رزومه انگلیسی خود را در نهایت، در اختیار یک متخصص زبان قرار داده تا از نظر جمله بندی ویرایش کند.

اصول رزومه نویسی

۱۱- همانند هر مقاله یا نوشته دیگر، رزومه خود را همواره در اختیار افرادی که NATIVE انگلیسی هستند و تخصص در رزومه نویسی دارند قرار دهید تا ملاحظه کرده و به شما REVIEW بدهند. این مرور ها، سبب می شود تا رزومه شماREVISION  بخورد و این بازنگری ها، در نهایت FINAL REVISION را سبب شود و رزومه را آماده انتشار کند. پس استفاده از تجربه افرادی که موفق به اخذ بورسیه های عالی، پذیرش های تحصیلی و استخدام های شغلی در دانشگاه ها و شرکت های طراز اول دنیا شده اند، بهترین راهکار برای ارزشیابی و تصحیح رزومه شما هستند.

همواره رزومه خود را به دانشجویان و اساتید مختلفی برای تصحیح و نظر دهی ارائه کنید و به رزومه به عنوان ویترین قابلیت های خود توجه ویژه ای داشته باشید. چون روزمه باید به زبان انگلیسی نوشته شود، استفاده از یک متخصص زبان انگلیسی یا مترجم رسمی برای بررسی نکات گرامری و ادبی رزومه شما خالی از لطف نیست.

۱۲- رزومه دانشجویان پذیرفته شده در رشته های مختلف دانشگاهی را مطالعه کنید.

۱۳- از اساتیدی که برای شما توصیه نامه نوشته اند، برای بررسی رزومه خود درخواست کنید.

 

۱۴- یک رزومه را برای اپلای در رشته های مختلف و دانشگاه های گوناگون ارسال نکنید. هر رزومه برای هر رشته و دانشگاه بنا به مقتضیلات علمی و فنی آن جا کاربرد دارد.

۱۵- ویدئو های زیادی در یوتیوب درباره رزومه نویسی حرفه ای وجود دارد. آن ها را مشاهده کنید.

۱۶- دانشجویان حاضر در دانشگاه های مختلف به خصوص در مقطع دکترا ، بهترین گزینه برای بررسی رزومه شما هستند. این افراد را می توان از صفحه اختصاصی دانشگاه ها در شبکه های اجتماعی پیدا کرد و با آن ها در صورت لزوم،‌ تعامل علمی داشت.

۱۷- تسلط به تراشکاری با دستگاه های پیشرفته، تسلط به نرم افزار AUTOCAD نیست که بدون سند بخواهید آن را در رزومه بگنجانید. از اغراق گویی پرهیز کنید و تلاش کنید که ارتباط معنا داری بین مهارت ها و تخصص شما با رشته ای که اپلای می کنید وجود داشته باشد.

۱۸- هر رزومه باید RELIABLE و VALIDATE باشد چرا که غربی ها معتقدند: There is no validity without reliability

۱۹- به این موضوع توجه کنید که  ادبیات نوشتاری در رزومه اهمیت دارد. غلط املایی اصلا نباید در رزومه باشد. رزومه ای که با ادبیات نوشتاری undergraduate نوشته شده باشد، تاثیر خوبی در ذهن خواننده رزومه نمی کند. چرا که اگر متن نگارشی رزومه شما ضعیف و حاوی اشکالات گرامری و زبانی باشد و هدف خاصی در رزومه دنبال نشده باشد، خواننده که معمولا فردی با تجربه یا دانشگاهی است، به آماتور بودن شما و سابقه کم شما در اپلای کردن برای رشته /شغل مورد نظر پی خواهد برد و این ذهنیت بر روی ارزشیابی نهایی شما می تواند تاثیر منفی بگذارد.

همانند task1 بخش نوشتاری آیلتس که بر روی ذهنیت ممتحن آیلتس جهت بررسی  task2شما تاثیر گذار خواهد بود. همواره سعی کنید تا مخاطب رزومه شما، متوجه شود که با “یک حرفه ای” طرف هست نه ” یک تازه کار”.

 

۲۰-روزمه همان طور که قبلا گفتیم، بر اساس موضوع کاری یا تحصیلی که برای آن apply می کنید باید متفاوت باشد. رزومه، هدف محور است. به عنوان مثال، اگر شما برای پذیرش دانشگاهی رزومه می نویسید، این رزومه قطعا با رزومهای که برای تصدی یک شغل در کارخانه نوشته می شود، تفاوت خواهد داشت. در روزمه دانشگاهی، به موضوعات علمی و آکادمیک و تحقیقاتی تمرکز می شود و این مسائل پر رنگ می گردد اما در روزمه شغلی، بر قابلیت های تجربی و سابقه کار عملی تمرکز می شود و توانایی های تحقیقاتی آکادمیک، برجسته نمی شود.

تفاوت سبک و ساختار رزومه نویسی برای اهداف مختلف را در نظر داشته باشید. خواندن رزومه افراد موفق و متخصص در دانشگاه ها و شرکت های مختلف جهان که معمولا از طریق پرتال های وب در دسترس می باشند، شما را به درک بهتری در رزومه نویسی تخصصی خواهد رساند.

۲۱- همیشه رزومه خود را به افرادی بدهید که شناخت کافی از شما ندارند. از آن ها بخواهید پس از خواندن رزومه، درباره شما صحبت کنند و درک و نظر آن ها را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که اگر بررسی کننده رزومه شما، فردی بود که فقط ۶۰ ثانیه دوست دارد برای مطالعه رزومه شما وقت اختصاص دهد، می تواند در این محدوده زمانی کم، حداقل ۷۰ درصد حرف شما را متوجه شود یا خیر. نوشتن جمله های بلند و توضیح الواضحات غیر ضروری، در واقع به رد شدن رزومه شما و در نهایت کاهش شانس شما برای پذیرش کمک می کند و فایده دیگری نخواهد داشت. مثلا اگر در بخش معرفی پس زمینه تحصیلی خود، نام رشته و دانشگاه و معدل و عنوان پایان نامه را ذکر کردید، لزومی ندارد که در بخش پروفایل رزومه خود، به این موضوع مجددا اشاره کنید.

اصول رزومه نویسی

۲۲- رزومه را با رنگ های مختلف آراسته نکنید. رزومه رنگی نداریم. استفاده از فونت و رنگ های خاص، در رزومه حرفه ای مرسوم نیست.

۲۳-  به این موضوع توجه کنید که اگر معتقدید که به نرم افزار اداری یا مهندسی یا طراحی خاصی مسلط هستید، نام دقیق نرم افزار، ورژنی که به ان تسلط دارید و سطح تسلط خود را ذکر کنید و از کلی گویی بپرهیزید. مثلا نگویید تسلط به نرم افزارهای مهندسی مکانیک. بگویید مثلا آشنایی کامل/متوسط/معمولی به Solid Work/PMI یا غیره.

۲۴- رزومه، نامه سیاسی نیست. همه چیز باید شفاف باشد اما مختصر.

 

۲۵- استفاده از کلید واژه key word های تخصصی مربوط به رشته و تخصص شما در رزومه، نشان دهنده تسلط شما به موضوعی که قصد اپلای دارید هست. از کلید واژه های رشته و تخصص خود برای دوره یا شغلی که قصد درخواست دارید، در روزمه خود استفاده کنید تا مخاطب رزومه شما متوجه شود که به scope کاری خود آشناییت دارید و با یک حرفه ای طرف است.

۲۶- برای بسیاری از دانشگاه ها و شرکت ها، این مساله اهمیت دارد که در بیان قابلیت های فردی و اجتماعی، خود را فعال، خلاق، علاقمند به نوآوری، حامی محیط زیست و طرفدار موسیقی و هنر و کار تیمی نشان دهید. این موارد به ظاهر ساده، تاثیر زیادی در شکل گیری ذهنیت مخاطب رزومه شما و جمع بندی نهایی وی خواهد داشت. البته اگر در رشته تای چی چوان یا جودو یا نقاشی، فعال هستید و صاحب گواهی و مدرک، بد نیست که این موضوع را در رزومه خود منعکس کنید. حتی اگر برای دکترای هوا فضا اپلای کرده اید یا برای شغل سرپرستی آزمایشگاه شیمی در فلان کشور. هدف مهم نیست، خود را فردی توان افزا و فرصت آفرین نشان دهید.

 

۲۷- تلاش کنید در رزومه، اعداد و عناوین حرفه ای، سخن بگویند و خلاصه نویسی را فراموش نکنید. عناوین، کفایت می کند. اطلاعات بیش تر، مصاحبه حضوری یا اینترنتی با شما پاسخ گو خواهد بود.

۲۸- گزافه گویی در رزومه، نکته منفی است. به این مساله توجه کنید و به حوصله مخاطب رزومه که مجبور است در روز، ده ها رزومه را بررسی کنید.

۲۹- تیتر بندی اصلی و فرعی را در رزومه لحاظ کنید. همواره رزومه شما باید حاوی تیترهای اصلی و عناوین فرعی باشد. این تیترها و عناوین را به بهترین شکل انتخاب کنید تا نظر مخاطب رزومه شما را به خود جلب کند. مثلا برای بخش معرفی تحصیلات، ننویسید  Degrees، بنویسید Education .

۳۰- رزومه خوب برای درخواست شغلی، باید به این موضوعات توجه کند :

 1. این شخص کیست و کجا زندگی می کند ؟
 2. چند سال دارد ؟
 3. مرد است یا زن؟
 4. چه دوره های آکادمیک و غیر آکادمیک را گذرانده است؟
 5. سابقه کاری وی در چه زمینه هایی و کدام شرکت ها بوده است؟
 6. آیا فردی با تجربه در حوزه ای که اپلای کرده است می باشد؟ ۶
 7. -در چه زمینه های غیر شغلی تبجر دارد؟
 8. قابلیت های فردی و اجتماعی وی چگونه است؟

 

۳۱- پاکیزه بودن رزومه، بسیار مهم است. رزومه ای مؤثر است که متعادل باشد، پاکیزه باشد، سازگار و جذاب و خوشایند باشد، تقسیم بندی شده باشد و عنوانهای هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند. رزومه طولانی و حاوی مطالب غیر ضروری، امتیاز خاصی برای شما محسوب نمی شود. هر روزمه برای هر شغل یا حوزه تحصیلی، بهتر است ویرایش و متناسب با نیاز درخواست کننده طراحی شود. بنابراین ویرایش رزومه مادر را همواره در نظر داشته باشید.

۳۲- اگر قصد داشتید اطلاعات تکمیلی درباره رزومه بدهید، این اطلاعات را در cover letter قید کنید تا در نیم صفحه، پیش از خواندن رزومه شما، خواننده درک بهتری ای رزومه ای که قرار است بخواند داشته باشد. سایت ردیت، یکی از پرتال هایی است که به شما در نوشتن رزومه می تواند مشاوره بدهد. این راهنمایی ها، توسط کاربران آنلاین انجام می شود. به نشانی https://www.reddit.com/r/resumes مراجعه کنید. شما می توانید رزومه ای که نوشتید را در این پرتال آپلود کنید و سپس منتظر نظر دیگران بر روی این نوشته باشید.

اصول رزومه نویسی

البته سایت overleaf نیز انتخاب خوبی می تواند باشد و نمونه های زیادی از رزومه های حرفه ای در آن در اختیار کاربران می باشد. دانلود رزومه های خوب نیز در پرتال اینترنتی رزومه جینیوس نیز در دسترس است که انتخاب خوبی تصور می شود. در این سایت، روش های نوشتن رزومه خوب و مسائلی که باید رعایت کنید، تدریس شده است.

اصول رزومه نویسی

امیدواریم مطالب جامعی که به صورت مصور در این گفتار درباره رزومه نویسی حرفه ای اشاره شد، مورد استفاده علاقمندان قرار گرفته باشد.

<