Login
      

{{welcomeText}}

04135595334/ 09145048142 هفت روز هفته، 8 صبح تا 12 شب
نوع ارز
مبلغ قابل پرداخت با محاسبه 7 درصد کارمزد و 4 درصد کارمزد تبدیل واحد بین بانکی
{{(result == null?'':result) + (result==null ?'' :' تومان' )}}

توصیه نامه تحصیلی برای پذیرش

در سرویس وبلاگ پرتال، در راستای معرفی فرآیند های اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور، امروز و فردا درباره اهمیت توصیه نامه های تحصیلی و شرایطی که این نامه ها برای ارتقای شانس پذیرش دانشجو می بایست در اختیار داشته باشد، نکاتی خدمت مخاطبان گرامی پرتال، ارائه می شود. با ما در گفتار امروز همراه باشید.

Related image

همان طور که در چند ماه اخیر شاهد بودید، سرویس وبلاگ پرتال پرداخت الکترونیک در راستای ماموریت های اطلاع رسانی تخصصی خود درباره نیازهای اطلاعاتی مخاطبان گرامی، تلاش می کند تا به موضوعاتی که به نحوی، مورد نیاز مشتریان سایت است به صورت تخصصی اشاره کند.

یکی از مهم ترین مقولاتی که در چند دهه اخیر، همواره مورد نیاز متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور بوده، مسائل مرتبط با اپلای و پذیرش و شناخت دانشگاه ها و هم چنین ظرفیت های تحصیل و زندگی در مقصد های گوناگون تحصیلی است که سرویس وبلاگ تلاش دارد تا در طول هفته، به این موضوعات از جنبه های مختلف بپردازد.

ده ها هزار دانشجوی ایرانی که در آزمون های بین المللی IELTSTOEFLGRE شرکت میکنند تا مدارک خود را در فرایند اپلای دانشگاه های خارج از کشور به جریان بیاندازند، همه نیازهای اطلاعاتی مشابه دارند و به همین خاطر، محتوایی که بتواند آنان را در این مسیر سخت و پر هزینه و پر استرس یاری کند، بخشی از مشکلات را مرتفع خواهد کرد.

همه این موارد، شامل صد ها نکته مهم و کاربردی است که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می توانند با رجوع به مطالب ارائه شده، اطلاعات مورد نیاز خود را در فرآیند اپلای کسب کرده و از این راه برای ارتقای شانس پذیرش و بورسیه خود اقدام کنند.

در گفتار امروز، به یکی دیگر از موارد اساسی در فرآیند اپلای و پذیرش تحصیلی اشاره می شود. مقوله توصیه نامه های تحصیلی که با نام RECOMMENDATION LETTER شناخته می شود و اگر به نیازمندی های پذیرش (ADMISSION’S Requirements) دانشگاه های مختلف دنیا نگاه کنید، از متقاضیان (APPLICANTS) درخواست می شود تا حداقل۲ توصیه نامه را ضمیمه مدارک (applications) خود کنند.

در واقع داشتن توصیه نامه تحصیلی، شرط لازم برای دریافت و پذیرش مدارک شما در فرآیند اپلای محسوب می شود و شرط کافی نیست. در این گفتار به موضوعات مختلفی درباره توصیه نامه اشاره می شود. اگر چه توصیه نامه های تحصیلی، مقوله ای نیست که شما (متقاضی تحصیل در خارج از کشور) در تهیه و آماده سازی آن نقش داشته باشید، اما بعضا اساتیدی هستند که بر اساس ساختار و نظر دانشجویان، مواردی را در توصیه نامه ها به طور پیش فرض در نظر می گیرند تا توصیه نامه ای کاربردی به متقاضی ارائه کنند.

توصیه نامه های تحصیلی

 

توصیه نامه

شاید برای شما این پرسش پیش آمده باشد که الزاما چرا دانشگاه ها، برای اعطای پذیرش به یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا، نیازمند توصیه نامه هایی از سوی کارشناسان، اساتید و کسانی هستند که به نوعی با متقاضی تحصیل در دانشگاه آن ها در ارتباط بوده و شناخت علمی و تئوریک درباره وی دارند.

باید گفت که در واقع، وقتی شما برای یک موقعیت شغلی در موسسه یا شرکت یا سازمانی درخواست می دهید، رسم بر آن است که در پایین روزمه خود،‌ اطلاعات شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی را ذکر کنید تا اگر واحد منابع انسانی جایی که برای آن فرصت شغلی اقدام کردید، بخواهد صحت و سقم ادعاهای شما را در رزومه بررسی کند، چنین امری برایش وجود داشته باشد.

مثلا شما برای موقعیت کارشناس دفتر فنی یک پروژه نفتی اقدام کردید و در رزومه خود ذکر کردید که به مدت چند سال در فلان پروژه نفتی در جنوب کشور به عنوان کارشناس جوش های غیر مخرب، مشغول به فعالیت هستید. واحد منابع انسانی شرکت، می تواند با اطلاعات رفرنس (شماره تماس و نام کارشناس در شرکت قبلی شما) با آن هم تعامل کرده و اطلاعات موثق را دریافت کند.

بعضی اوقات از شرکتی که قبلا شما در آن جا مشغول به کار بودید درخواست می شود که رضایت نامه شغلی تخصصی برای شما صادر کند. این رضایت نامه، در واقع نقش همان توصیه نامه ایی را دارد که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، برای آغاز تحصیل در رشته های مورد علاقه در دانشگاه مقصد، می بایست ضمیمه مدارک خود کنند.

توصیه نامه، به این موضوع اشاره می کند که شما به عنوان دانش آموخته یک مقطع در یک رشته مشخص، دارای ظرفیت های علمی، اخلاقی، تئوریک و عملی جهت ادامه تحصیل هستید و فرد توصیه کننده، شناخت نسبی درباره قابلیت های توصیه شونده دارد. برای همین به واحد پذیرش دانشگاه مقصد، ‌شما را برای ادامه تحصیل توصیه می کند.

آیا توصیه نامه، الزام آور است؟

همان طور که از نام توصیه نامه تحصیلی متوجه شده اید، این نامه، در واقع یک نامه پیشنهادی و توصیه ای بوده و هیچ الزام یا ضرورتی را برای دانشگاه مقصد درباره پرونده تحصیلی شما ایجاد نمی کند. یعنی حتی اگر شما از رییس جمهور یا رییس فلان دانشگاه بزرگ دنیا نیز توصیه نامه تحصیلی دریافت کنید، این توصیه نامه در کنار همه مدارکی که به دانشگاه ارجاع دادید مورد بررسی قرار گرفته و طبق ضوابط پذیرش دانشگاه مقصد، نسبت به ارزشیابی مدارک و تصمیم نهایی، اقدام می شود.

بنابراین برای شما دریافت توصیه نامه از مهم ترین شخصیت های سیاسی و علمی ایران و جهان نباید اهمیت زیادی داشته باشد. چرا که امکان ندارد دانشگاهی به متقاضی ثبت نام در رشته ای، پذیرش با بورس اعطا کند، در حالی که فلان نمره زبان یا معدل تحصیلی یا رزومه ضعیف آکادمیک در اختیار داشته باشد. حتی اگر بتوانید از رییس همان دانشگاه، توصیه نامه تحصیلی دریافت کنید!در واقع، توصیه نامه تحصیلی شما، نقش متقاعد کننده برای دانشگاه مقصد نسبت به اعطای پذیرش تحصیلی به شما ندارد و تنها جنبه مشورتی و توصیه ای دارد.

برای همین، به دانشجویان مشتاق تحصیل در خارج از کشور توصیه می شود که آن زمانی که سعی به جمع آوری خاص توصیه نامه های تحصیلی از اساتید و کارشناسان خاص رشته خود در داخل و خارج از کشور دارند، ‌به انجام امور تحقیقاتی و مطالعاتی اختصاص دهند که اگر توصیه نامه ای هم صادر می شود، با واقعیت هم خوانی بیش تری داشته باشد.

مثلا وقتی شما با یکی از اساتید رشته خود یا یکی از مدیران شرکت صنعتی یا خدماتی که مشغول به کار هستید، مقاله، کتاب، پروژه، محصول یا خدماتی تخصصی ارائه می دهید، وقتی آن اساتید یا مدیران همکار، به شما توصیه نامه می دهند، این توصیه نامه کاربردی تر از توصیه نامه ای است که شما به واسطه آن که یک کورس را با یک استاد در دانشگاه در مقطع قبلی گذرانده اید. بنابراین در توصیه نامه، باید تلاش شود که از افرادی دریافت شود که با شما فعالیتی علمی یا تجربی را انجام داده و ماحصلی مطلوب و قابل استناد داشته باشد.

توصیه نامه تحصیلی باید قابل راستی آزمایی باشد

همان طور که در مبحث رزومه نویسی هم اشاره شد، رزومه تحصیلی باید مستند و مستدل باشد. یعنی اطلاعاتی که در آن ارائه می شود، قابلیت استناد و اصطلاحا Verification  (راستی آزمایی) داشته باشد تا اگر دانشگاه خواست درباره صحت و سقم اطلاعات ادعا شده تحقیق بیش تر کند، این امکان فراهم باشد.

در توصیه نامه نیز تقریبا چنین مساله ای صادق است. اطلاعاتی که در وصف شما به عنوان متقاضی تحصیل در خارج از کشور ارائه می شود، نباید با واقعیت، تفاوت زیادی داشته باشد. این که شما دانشجوی کوشا، علاقمند به تحصیل با روحیه و دانش خوب در تحقیق کیفی یا کمی هستید، با این که شما را متخصص SPSS یا فلان نرم افزار و تخصص معرفی کند، تفاوت های زیادی دارد.

اگر به موضوعی اشاره می شود در داخل توصیه نامه، باید این احتمال را بدهید که دانشگاه با توصیه کننده تعامل کرده و اطلاعات تکمیلی را درباره محتوای ارائه شده در اختیار بگیرد یا از شما بخواهد، مدارکی دال بر تخصص و دانش و تجربه خود نسبت به موضوعات ادعایی در توصیه نامه ارائه کنید.

عدم توانایی در ارائه این موارد، در واقع به حذف پرونده تحصیلی شما ار دایره بررسی دانشگاه و در نهایت، REJECT شدن شما در فرآیند پذیرش منتهی می شود. بسیاری از دانشگاه های دنیا، در صورتی که در فرآیند پذیرش و تحصیل دانشجویی، متوجه امور فریبکاری و مغایر با اصول و قوانین دانشگاه شوند، وی را در هر مرحله ای که باشد از ادامه تحصیل باز می دارند.

بنابراین به این موضوع توجه کنید که با واقعیت های علمی و عملی خود، برای تحصیل و بورس اقدام کنید و ان چه که هستید و دوست دارید باشید را معرفی کنید و از غلو کردن (exacerbate) پرهیز کنید که فرصت آفرین نیست.

هدف توصیه نامه های تحصیلی

توصیه نامه

توصیه نامه همان طور که از نامش پیدا است، نامه ایی است که فردی می نویسد و در ان، فردی را به جایی معرفی می کند. می خواهد برای کار باشد یا تحصیل یا هر مورد دیگر. توصیه نامه برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به این علت اهمیت دارد که دانشگاه مقصد بداند که حداقل ۲ نفر از اساتید دانشگاه یا کارشناسانی که مدتی با داوطلب در تعامل و ارتباط بودند، داوطلب را از نظر علمی و اخلاقی، برای تحصیل در دانشگاه و رشته ایی بالاتر تایید و توصیه می کنند.

از طریق این توصیه می توان دریافت که:

 • داوطلب در مدت تحصیل و کار، با چه افرادی در چه سطوح و چه زمینه هایی مشغول به همکاری و فعالیت بوده است.
 • نقاط قوت و ضعف متقاضی تحصیل چیست.
 • چرا این داوطلب برای تحصیل در مقطعی در دانشگاه مقصد پیشنهاد می شود.

هدف یک توصیه نامه باید در واقع این باشد که به دانشگاه مقصد بگوید که شما به واسطه قابلیت های و توان مندی هایی که دارید، یک دارایی (ASSET)‌ مطلوب برای منابع انسانی و رشد علمی دانشگاه مقصد خواهید بود.

توصیه نامه ها معمولا ۱ صفحه و متشکل از چند پاراگراف است که توصیه کننده برای توصیه شونده نوشته و مهر و امضا می کند. توصیه نامه ها معمولا از ساختار خاصی تبعیت نمی کند و معمولا به صورت محرمانه توسط توصیه کننده به دانشگاه هدف ارسال می شود، مگر این که دانشگاه هدف ساختار و شیوه ارسال خاصی را در APPLICATION REQUIREMENTS ذکر کرده باشد که باید به آن توجه شود.

به هر حال تقریبا اکثر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، وقتی قصد اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی را داشته باشند که در دانشگاه خودشان تحصیل نکرده‌اند، به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز برای بررسی شرایط پذیرش دانشجویان خارجی، موضوع توصیه نامه را مطرح می‌کنند.

۵ شیوه سابمیت توصیه نامه های تحصیلی

این توصیه نامه ها که ضمیمه مدارک تحصیل داوطلبان می شود، به واحد پذیرش دانشگاه ADMISSION DEPARTMENT یا GRADUATE DEPARTMENT  یا Undergraduate Department ارسال می شود و مسئولان هماهنگی این واحد ها، نسبت به بررسی توصیه نامه ها و ارسال آن به دانشکده مقصدی که اپلای کردید، اقدام می کنند.

البته، شیوه ارسال توصیه نامه ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است:

  1. مثلا دانشگاهی از شما می خواهد که ۲ یا ۳ توصیه نامه تحصیلی را خودتان ضمیمه مدارک کرده و به دانشگاه ارسال کنید.

 

  1. یا این که از شما می خواهد که از اساتید یا کارشناسانی که قصد توصیه شما را دارند بخواهید که توصیه نامه های خود را در پاکت مهر و موم شده، مستقیما به دانشگاه ارسال کنند.

 

  1. یا این که از شما درخواست می شود که در زمان ثبت نام آنلاین و ضمیمه کردن مدارک، از توصیه کننده بخواهید تا وارد فرم الکترونیکی خاصی شده و بر اساس اطلاعات فرم، محتوای توصیه نامه خود را وارد و سابمیت کند.

 

  1. یا این که توصیه نامه را بر روی پست الکترونیک خود، به نشانی دانشگاه ای میل کند.

 

 1. یا این که لینکی برای توصیه کننده ارسال می شود تا از طریق این لینک، وارد فرم خاصی شده و محتوای توصیه نامه را در آن وارد و سابمیت نماید.

همان طور که مشاهده می کنید، روش های ۵ گانه فوق الذکر اکنون مورد استفاده دانشگاه های مختلف جهان بوده و هر یک بنا به روش و سیستم پذیرش خود، نسبت به دریافت توصیه نامه تحصیلی دانشجویان اقدام می کنند. در واقع، شیوه دریافت توصیه نامه ها در دانشگاه ها متفاوت بوده و این برای شما الزام است که توصیه نامه ها را حتما بر اساس سیستم و روشی که دانشگاه از شما درخواست می کند، ارسال نمایید. چرا که اتخاذ روشی غیر از رویه اعلامی، موجب رد پرونده تحصیلی می شود.

بنابراین ارزش ندارد که شما، یک پرونده تحصیلی که شانس پذیرش و حتی بورس هم دارد، بخاطر اشتباه در ارسال توصیه نامه، به خطر انداخته و شانس قبولی آن را کاهش دهید. بعضا مشاهده شده است که دانشجو، علاقه به تغییر روش خود جهت ارسال توصیه نامه تحصیلی به دانشگاه مقصد نداشته و همین امر، باعث شده در فرآیند پذیرش رقابتی (competitive admission)، پرونده او مردود شود.

همان طور که گفتیم، می توان توصیه نامه ها را نوعی رفرنس علمی برای پرونده تحصیلی متقاضی تحصیل در دانشگاه قلمداد کرد که باید قابلیت استناد داشته باشد. یعنی اگر دانشگاه مقصد بخواهد مطالبی که توصیه کننده درباره توصیه شونده بیان کرده را راستی آزمایی  کند، این کار امکان پذیر باشد.

چند توصیه نامه ضرورت دارد؟

توصیه نامه

اکثر دانشگاه های دنیا برای پذیرش دانشجویان خود چه برای پذیرش با بورس و چه بدون بورس، حداقل ۲ توصیه نامه تحصیلی مستند را از متقاضیان درخواست می کنند. بعضا ۳ مورد نیز مشاهده شده است. به هر حال، شما به عنوان متقاضی تحصیل در دانشگاه های که رقابت بالا وجود دارد، می بایست ۳ مورد توصیه نامه از اساتید یا کارشناسانی که مدتی با آن ها مشغول به کار و فعالیت بوده اید، در اختیار داشته باشید.

اکنون، اکثر دانشگاه ها از طریق سیستم آنلاین نسبت به دریافت مدارک متقاضیان و هم چنین بررسی پرونده آن ها جهت پذیرش اقدام می کنند و به همین خاطر، در صورتی که توصیه نامه های تحصیلی شما در مهلت مقرر دریافت نشود یا مورد پذیرش دانشگاه قرار نگیر یا به هر دلیل دیگر، پرونده شما در وضعیت incomplete خواهد بود.

این وضعیت، در واقع موقعی اتفاق می افتد که یک یا چند مورد در پرونده شما، دریافت یا مورد قبول واحد پذیرش پرونده های تحصیلی قرار نگرفته است. بنابراین به این مساله دقت کنید که در زمان مقرر،‌ با شیوه اعلامی دانشگاه مقصد، ‌نسبت به ارسال و تکمیل پرونده تحصیلی اقدام کنید.

عدم تکمیل پرونده تحصیلی، شاید به از دست دادن فرصت پذیرش منتهی نشود، اما شانس شما را برای دریافت بورس یا کمک هزینه های تحصیلی کاهش می دهد. چرا که اولویت دانشگاه ها برای اعطای پذیرش و بورس، به دانشجویانی است که مدارک تحصیلی آن ها پیش از deadline به دانشگاه ارسال شده باشد.

بنابراین پیش از اقدام برای پذیرش در دانشگاه مقصد، حداقل از ۵ تن از اساتیدی که نسبت به شما اشراف اطلاعاتی و عملی دارند درخواست کنید که بر اساس شیوه ای که دانشگاه مقصد نسبت به دریافت توصیه نامه های تحصیلی اقدام می کند، صدور RL را برای پرونده تحصیلی شما در دستور کار قرار دهند. این کار، ریسک عدم دریافت توصیه نامه از یک یا چند تن از اساتید در مهلت مقرر را کاهش می دهد.

قبلا به این موضوع اشاره کردیم که دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که برای آن اپلای می کنید، به جهت افزایش صحت و درستی ادعاهایی که در توصیه نامه ها مطرح می شود، از داوطلب می خواهند که از توصیه کننده خود (نویسنده توصیه نامه) بخواهد تا از طریق فرم الکترونیک که در سایت دانشگاه تعبیه شده است، متن توصیه نامه را نوشته و مستقیم به دپارتمان مربوطه ارسال کند. برخی از دانشگاه ها نیز یک پست الکترونیک به فردی که قرار است شما را توصیه کند ارسال می کنند و از وی می خواهند با ورود به بخش خاص، به طو رمحرمانه، نسبت به ارائه محتوای توصیه نامه جهت داوطلب خاص، اقدام کند.

بعضا مشاهده شده است که در برخی موارد، صحت اطلاعات مطرح شده در متن توصیه نامه از طرف دانشگاه مقصد چک شده و از توصیه کننده استعلامات مربوطه اخذ شده است. بنابراین، همواره باید توصیه کننده مواردی را درباره توصیه شوند در توصیه نامه ذکر کند که مستند و مستدل بوده و در صورت درخواست، سندی مبنی بر اثبات ادعا، قابل ارائه باشد.

برخی دانشگاه ها ۱ توصیه نامه نیاز دارند و برخی تا ۳ توصیه نامه از اساتید دانشگاه یا افرادی که با آن ها در زمینه های مختلف علمی و شغلی در تعامل بودید را نیاز دارند. همان طور که ذکر شد، توصیه نامه ها می بایست از طریق منابع رسمی یا غیر رسمی معتبر صادر شده باشد و دریافت توصیه نامه از والدین و دوستان و آشنایان و . . . که مرجع علمی و شغلی مشخصی و رسمی ندارند، غیر قابل قبول است و در صورت ارسال، مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و شانس شما برای پذیرش به شدت کاهش می یابد.

بنابراین، ناگفته پیدا است که اگر شما با چند تن از اساتید پیش از فرآیند پذیرش و اپلای، صحبت کنید، هم می توانید توصیه نامه های بیشتر و رزروی در اختیار داشته باشید و هم،‌ پیش زمینه فکری برای انان جهت پاسخ گویی به پرسش های احتمالی دانشگاه مقصد درباره رزومه خودتان را فراهم کنید.

چرا که برخی از اساتید، به واسطه تعدد صدور توصیه نامه تحصیلی و هم چنین تعدد دانشجویان، آمادگی ذهنی برای پاسخ گویی به پرسش هایی که درباره دانشجوی خاص خود توسط دانشگاه مقصد می شود را ندارند و به همین خاطر، برای جلوگیری از این اشتباهات، لازم است که در زمان صدور توصیه نامه و سابمیت آن در دانشگاه مقصد،‌ رزومه شما در اختیار توصیه کننده باشد.

حتی اگر دانشگاه مقصد از شما خواست که توصیه نامه ها به صورت الکترونیکی سابمیت شوند، باز از توصیه کننده بخواهید که چند نسخه از توصیه نامه صادر را پرینت گرفته و مهر و امضا کند تا در صورت نیاز، در آینده بتوانید از این مدارک برای اپلای در دانشگاه های دیگر استفاده کنید.

نمونه یک توصیه نامه

برخی از اساتید،‌کارشاناسان یا به طور کل افرادی که قصد دارند شما را به دانشگاه خاص جهت ادامه تحصیل توصیه کنند، از شما درخواست می کنند تا template ای را برایشان آماده کنید. چرا که نوشتن توصیه نامه، کار سختی است و شاید همه مانند اساتید دانشگاه، در این زمینه توانایی لازم را نداشته باشند.

سایت های بسیاری در اینترنت برای نوشتن توصیه نامه، اطلاعات خوبی ارائه می دهد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-سایت فوربس

۲-سایت دانشگاه برکلی آمریکا

۳-سایت دانشگاه واشنگتن

۴-سایت دانشگاه میشیگان

۵-سایت دانشگاه پنسیلوانیا

Dear Mr./Mrs./Ms. [Last Name],

It’s my absolute pleasure to recommend [نام شما] for [رشته تحصیلی] at [نام دانشگاه] for [نام ترم تحصیلیfall OR spring] semester admission [سال تحصیلی].

[نام شما] and I [توصیه کننده] worked at [نام شرکت/دانشگاه/پروژه] for [مدت زمان آشنایی و همکاری].

I thoroughly enjoyed my time working with [نام شما], and came to know [him/her] as a truly valuable asset to absolutely any team. [نام شما] is honest, dependable and incredibly hard-working. Beyond that, [نام شما ] is an impressive [هر نوع صف دیگر] who is always [نتیجه ای که از کار شما مشاهده شده است. مثلا سخت کوش. محقق مستقل. کارمند/دانشجوی خلاق].

[ نام شما ] knowledge of [  نام رشته یا پروژه یا موضوع فعالیت توصیه شونده] and expertise in the field of [حوزه تخصص توصیه شونده] was a huge advantage to our entire office. [  نام توصیه شونده] put this skillset to work in order to [موفقیت یا نتیجه بدست آمده   ].

Along with [his/her] undeniable talent, [نام شما] has always been an absolute joy to work with. [He/she] is a true team player, and always manages to foster positive discussions and bring the best out of other employees.

Without a doubt, I confidently recommend [توصیه شونده] to join your team at [نام دانشگاه]. As a dedicated and knowledgeable employee and an all-around great person, I know that [ نام توصیه شونده ] will be a beneficial addition to your organization/university/institute.

Please feel free to contact me at [نام شرکت /سازمان توصیه کننده] should you like to discuss [نام توصیه شونده]’s qualifications and experience further. I’d be happy to expand on my recommendation.

Best wishes,

[نام توصیه کننده و ذکر  جایگاه حقوقی یا حقیقی]

توصیه نامه

(نمونه یک توصیه نامه که یکی از اساتید دانشگاه میشیگان در سال ۲۰۰۷ صادر کرد)

همان طور که در این ۲ توصیه نامه بالا مشاهده کردید، اساتید در ابتدای نام، در یک خط، به این موضوع اشاره می کنند که دانشجو را برای چه رشته ای، چه مقطعی، کدام ترم و سال تحصیلی به کدام دانشگاه توصیه می کنند. در واقع، توصیه می شود که از یک توصیه نامه برای اپلای در دانشگاه های مختلف استفاده نکنید و همواره از توصیه کننده بخواهید که برای چند دانشگاهی که قصد اپلای دارید، توصیه نامه اختصاصی آماده کند.

ایجاد این توصیه نامه اختصاصی هم سخت نیست چرا که تنها می بایست اطلاعات پاراگراف ابتدایی توصیه نامه تغییر کند.

<