Login
      

{{welcomeText}}

04135595334/ 09145048142 هفت روز هفته، 8 صبح تا 12 شب
نوع ارز
مبلغ قابل پرداخت با محاسبه 7 درصد کارمزد و 4 درصد کارمزد تبدیل واحد بین بانکی
{{(result == null?'':result) + (result==null ?'' :' تومان' )}}

مقصد های تحصیلی ایرانیان در اروپا

Image result for education in europe

 

کدام دانشگاه ها و چه مقصد هایی در اروپا مورد علاقه متقاضیان ایرانی مشتاق به تحصیل قرار دارد؟ پاتوق های تحصیلی اکثر دانشجویان ایرانی در این قاره را کدام کشور ها تشکیل می دهد؟‌ مطلب امروز سرویس وبلاگ پرتال پرداخت الکترونیک پیمنت ۲۴ امروز به سراغ مقصد های تحصیلی ایرانیان در قاره سبز رفته است. با ما در این گزارش خواندنی همراه باشید.

سرویس وبلاگ پرتال خدمات پرداخت ارزی  Tabriz Visa در طول ۲ ماه اخیر، سلسله مطالب تخصصی و آموزشی را درباره فرآیند های اقدام برای پذیرش تحصیلی و دریافت کمک هزینه و بورس،‌ با زبان ساده و به صورت مصور در اختیار علاقمندان به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی خارج از کشور قرار داده است.

به دلیل ان که هم چنان بخش قابل ملاحظه ای از دانش اموخته های دانشگاه های سراسر کشور علاقمند هستند تا تجربه زندگی و تحصیل در آن سوی آب ها را در یکی از ۵ قاره جهان داشته باشند، همواره مقولات مرتبط با تحصیل و مهاجرت و زندگی برای قشر فرهیخته جامعه ایران در نیم قرن اخیر، از چالش های اصلی بوده است. اکنون در دنیای امروزی به دلیل گسترش آموزش عالی و فناوری های نوین اطلاع رسانی، فرآیند اپلای و تحصیل و مسائلی از این دست، اگر چه راحت تر شده است، اما به دلیل وسعت آپشن ها، ‌انتخاب را کمی سخت می کند.

تحصیل در اروپا

در سرویس وبلاگ، می کوشیم تا عزیزانی که قصد شرکت در آزمون ها بین المللی داشته و به نوعی از خدمات سایت برای کارهای پرداختی و مشاوره ای استفاده می کنند، اگر خواهان تحصیل در خارج از کشور باشند، راهنمای انلاین آموزشی بورس و تحصیل. بتواند تا حدودی نیازهای اطلاعاتی آن ها را پوشش دهد.

در گفتار امروز، با توجه به این که اروپا از دیر باز تا کنون یکی از مهم تریم مقصد های تحصیلی ایرانیان را تشکیل می داده و این وضعیت هم چنان ادامه دارد، گزارش امروز را به گشتی در پاتوق های تحصیلی ایرانیان در قاره سبز اختصاص داده ایم.

قبلا گفتاری درباره پاتوق ایرانیان در قاره کهن نوشتیم و درباره پر مخاطب ترین مقصدهای تحصیلی دانشجویان ایرانی در کشورهای آسیایی و بلوک شرق، مواردی را اشاره کردیم. در آن مطلب، به این موضوع اشاره شد که ایرانیان از قدیم الایام، کشورهای اروپایی را به عنوان مقصد مهم و اول برای ادامه تحصیل انتخاب می کردند و این موضوع به دوران قاجار باز می گردد.

امروز هم که بیش از ۹۰ سال از نخستین اعزام دانشجویان ایرانی به فرنگ (فرانسه) می گذرد، باز ایرانی های زیادی مشتاق به تحصیل در قاره سبز هستند. طبق اعلام چندی پیش یکی از مقامات دانشگاه های آلمانی به ایران، فرصت تحصیل ۵۰ هزار ایرانی علاقمند به تحصیل در این کشور فراهم است.

تحصیل در اروپا

اگر چه کانادا، امریکا و حتی استرالیا در سه دهه اخیر، با استقبال گسترده دانشجویان ایرانی همراه شده است، اما سهولت اخذ روادید و نزدیکی مسافتی کشورهای اروپایی با ایران، یکی از مهم ترین دلایل استقبال ایرانیان به تحصیل در قاره سبز به شمار می رود. صد ها هزار ایرانی تا کنون در کشورهای اروپایی تحصیل کرده و در رشته ها و دانشگاه های مختلف، فارغ التحصیل شده اند. برخی ها به کشور بازگشته اند و برخی هم، جلای وطن کرده و کار و زندگی برای خود دست و پا کرده اند. اما، مطرح ترین مقصدهای تحصیلی ایرانیان در اروپا کجاست؟ کدام کشورها و به چه دلایلی، با استقبال بیش تر متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور مواجه شده است؟

بررسی ها نشان می دهد که کشورهایی همچون، روسیه،لهستان، سوئد، نروژ، فنلاند، آلمان، فرانسه، مجارستان،  ایتالیا و در سال های اخیر، لیتوانی و بلاروس، به عنوان مقصدهای مهم دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در قاره سبز تلقی می شود و هر ساله، شمار قابل توجهی از جامعه ایرانیان مشتاق تحصیل در آنسوی آب ها، این کشورها را برای ادامه تحصیل در اولویت های گزینشی خود قرار می دهند.

برای  عاشقان به تحصیل در رشته های پزشکی به خصوص دندان پزشکی، اوکراین و روسیه نیز از جمله مقصد های تحصیلی در قاره سبز هستند که با وجود چالش هایی که در تایید مدارک تحصیلی آن ها ایجاد شده است، اما هم چنان برخی از ایرانیان به عشق تحصیل در رشته های پزشکی، به اروپای بلوک شرق سفر می کنند.

 

ارمنستان، آذربایجان و ترکیه ، اگر چه در رده سوم مقصد های تحصیلی با کیفیت در قاره اروپا به شمار می رود،‌ اما به واسطه نزدیکی اقلیمی و قرابت فرهنگی و تبادلات ایران با این کشور ها در چند دهه اخیر،‌ هم چنان برای برخی از علاقمندان به تحصیل در آنسوی آب ها، مکان های راحتی برای تحصیل و زندگی کم هزینه هستند.

سوئد، یکی از صدر نشین ها در اولویت های تحصیلی ایرانیان در اروپا بوده است. از سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو ، سیستم شهریه رایگان را در اختیار ایرانیان قرار نمی دهد ولی هنوز هم دانشجویان زیادی حاضرند با پرداخت شهریه های سنگین دانشگاه های سوئد، به این کشور بروند و پاتوق ایرانیان اگر چه در این کشور سرد شده، اما فراموش نشده است.

فنلاند از آگوست ۲۰۱۷ میلادی دیگر سیستم شهریه رایگان را نخواهد داشت. البته این وضعیت برای رشته های انگلیسی زبان است و رشته هایی که به زبان سوئدی و فنلاندی تدریس می شود،‌هم چنان برای خارجی ها رایگان است.

 

آلمان و فرانسه و اتریش، مقصدهای قدیمی ایرانیان در اروپا، از کم هزینه ترین مقصد های تحصیلی در قاره سبز و جهان به شمار می رود که یادگیری زبان فرانسه و آلمانی برای تجصیل در اکثر مقاطع و رشته ها، اجباری می باشد. با این حال، هزاران ایرانی در این ۳ کشور صنعتی اروپا مشغول به تحصیل و مطالعه هستند و ارتباطات گسترده دانشگاه های ایران با این کشورها در ۲۰ سال اخیر تبادلات دانشجویی فراوانی را بین ایران و فرانسه و آلمان و اتریش، مشاهده شده است.

لیتوانی، بلاروس ، اوکراین و لتونی از جمله مقصد های تحصیلی جدید است که البته برخی مانند لیتوانی، از اعتبار خوبی هم در وزارت آموزش عالی کشور برخوردار است. اگر چه این مقصد های تحصیلی جدید هستند،‌اما به نظر می رسد به واسطه گران بودن تحصیل در دانشگاه های آمریکایی و شمال اروپا، چنین پاتوق هایی در سال های آینده بیش تر به چشم بیاید.

اسپانیا و پرتغال، معمولا پاتوق شمار زیادی از دانشجویان ایرانی نبوده است. اما به واسطه گران شدن ارز و چالش هایی در صدور روادید برای تحصیل ایران در آمریکای شمالی، به نظر می رسد موجی از دانشجویان ایرانی به سمت جنوب اروپا سرازیر شوند. جایی که تحصیل در دانشگاه های قدیمی قاره سبز را حتی به زبان انگلیسی برای ایرانیان فراهم می کند.

 

فنلاند: پاتوق جدید تا پاییز ۲۰۱۷ میلادی!

تحصیل در اروپا

(برای تحصیل در فنلاند، حتما از سایت STUDYINFINLAND.FI استفاده کنید)

پولی شدن سیستم آموزشی در سوئد، توپولوژی دانشجویان ایرانی در قاره سبز را تغییر داد و بسیاری را به سمت مقصدهای تحصیلی ارزان تر سوق داد. فنلاند،  همسایه شرقی سوئد، امروزه به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت و رایگان برای ایرانی ها، یکی از پاتوق های قابل ملاحظه دانشجویان در شمال اروپا محسوب می شود. بسیاری از رشته های دانشگاهی در این کشور، به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، به زبان انگلیسی تدریس می شود و سیستم پذیرش این کشور، سختی های زیادی را فرا روی دانشجویان ایرانی قرار نمی دهد.

متقاضیان حتی با آیلتس ۶ آکادمیک هم می توانند در رشته های مختلف دانشگاه های متعدد فنلاند، پذیرفته شوند. شهر هلسینگی، پایتخت این کشور و دانشگاه های حومه آن، از پاتوق های اصلی دانشجویان ایرانی در کشور سرد سرزمین های شمالی به شمار می آید. فنلاند فقط تا پاییز ۲۰۱۷ رایگان است. به این خاطر در ژانویه ۲۰۱۷ میلادی،‌مدارک خود را برای پذیرش به سیستم مرکزی پذیرش دانشگاه های این کشور ارسال کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به studyinfiland.fi مراجعه کنید.

برای اقدام جهت تحصیل در فنلاند، هر ساله تا اواسط ژانویه مهلت دارید تا مدارک خود را به سیستم مرکزی پذیرش دانشگاه های فنلاند ارسال کنید. معمولا نتایج پذیرش، تا اواخر فروردین ماه به داوطلبان اعلام می شود.

انتظار می رود، شمار دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل رایگان در اروپا، هم چنان روند صعودی به خود بگیرد و فنلاند، پاتوق جدیدی برای عاشقان به تحصیل در قاره سبز شود.

 

تحصیلات دانشگاهی در فنلاند

تحصیل در اروپا

(تصویری از کتابخانه مرکزی دانشگاه هلسینکی)

تحصیلات‌ عالی در دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ آموزش‌عالی تخصصی و پلی تکنیک‌ها (AMK/YH) امکان‌پذیر است. در فنلاند ۵۰ مرکز آموزش‌ عالی زیر نظر وزارت‌ آموزش‌ (Ministry of Education)  فعالیت‌ آموزشی و پژوهشی دارند که‌ شامل‌ ۱۴ دانشگاه‌ جامع، ۶ دانشگاه‌ و مؤ‌سسه‌ آموزش‌عالی تخصصی و ۳۰ پلی تکنیک‌(AMK/YH)  است.

شرط‌ ورود به‌ کلیه‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی، داشتن‌ مدرک‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ سراسری دانشگاه‌ها است. در فنلاند کمتر از نیمی از داوطلبین‌ موفق‌ به‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها می شوند.

شرط‌ ورود دانشجویان‌ خارجی به‌ مراکز آموزش‌ عالی داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ فنلاند یا معادل‌ آن‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی است. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌ها در این‌ کشور، فنلاندی، سوئدی و گاهی هم‌ انگلیسی است.

در نظام‌ آموزشی جدید فنلاند سال‌ تحصیلی دو نیم‌‌سال‌ دارد که‌ در هر کدام‌ ۲۰ واحد (Credits) و در هر سال‌ تحصیلی ۴۰ واحد گذرانده‌ میشود.

Related image

در سال‌ ۱۹۹۵ میلادی مجلس‌ فنلاند قانون‌ تأسیس‌ پلی تکنیک‌ها(AMK/YH)   را تصویب‌ کرد. هدف‌ از تأسیس‌ پلی تکنیک‌ها راهیابی سریع‌تر به‌ بازار کار است. تا کنون‌ ۳۰ پلی تکنیک‌ مجوز تأسیس‌ گرفته‌اند که‌ در رشته‌های گوناگون‌ دوره‌های ۴ ساله‌ برگزار میکنند. برای ادامه‌ و اتمام‌ دوره، هر دانشجو نیازمند یک‌ سال‌ تمدید است. تفاوت‌ پلی تکنیک‌ها با دانشگاه‌ها در کاربردی و حرفه‌ای بودن‌ تحصیلات‌ است.

 

دوره‌های تحصیلی

تحصیل در اروپا

(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه OULU فنلاند که از مقصد های تحصیلی ایرانیان در این کشور است)

 1.  دوره‌های پلی تکنیک‌ها (AMK/YH) که‌ سبب‌ گرفتن‌ مدرک‌Bachelor   می شود، ۴ سال‌ طول‌ می کشد و شامل‌ گذراندن‌ ۱۴۰ تا ۱۶۰ واحد است. تعداد واحدهای مورد نیاز بستگی به‌ رشته‌ تحصیلی دارد و حداقل‌ ۲۰ واحد به‌ یک‌ دوره‌ تجربه‌ کار علمی اختصاص‌ دارد. در پایان‌ دانشجو پایان‌نامه‌ نیز ارائه‌ می دهد.
 1. (Kandidaati/Kandidat (Bachelor که‌ شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. این‌ دوره‌ در نظام‌ جدید آموزشی فنلاند در دانشگاه‌ها گذرانده‌ می شود که‌ حداقل‌ شامل‌ ۱۲۰ واحد است‌ که‌ دانشجو طی آنها دروس‌ پایه‌ و تخصصی را می گذراند. در سال‌ آخر دانشجو باید پژوهش‌ علمی را همراه‌ پایان‌نامه‌ ارایه‌ دهد.
 1. (Maisteri (Master که‌ شامل‌ ۵ تا ۷ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. این‌ دوره‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، شامل‌ گذراندن‌ حداقل‌ ۱۶۰ تا ۲۲۰ واحد تحصیلی و انجام‌ پژوهش‌های علمی و ارایه‌ پایان‌ نامه‌ است.اگر این‌ تحصیلات‌ بعد از دوره‌(Kandidaatti/Kandidat(Bachelor گذرانده‌ شود، واحدهای مورد نیاز حداقل‌ ۴۰ واحد است.
 1. درکشور فنلاند اعطای مدرک‌ Lisensiaatti/Licentiat  نیز ممکن‌ است‌ که‌ دانشجو برای گرفتن‌ آن‌ موظف‌ به‌ گذراندن‌ ۳۰ واحد خواهد بود. این‌ دوره‌ پژوهشی است. دانشجو موظف‌ به‌ نوشتن‌ پایان‌نامه‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز در مقابل‌ استادان‌ است. اکثر دانشجویان‌ این‌ دوره‌ را به‌ عنوان‌ مرحله‌ ابتدایی دوره‌ دکترا می گذرانند که‌ ۲ تا ۳ سال‌ تحصیلی طول‌ میکشد.
 1. (Tohtori/Doktor (Ph.Dشرط‌ ورود به‌ دوره‌ دکترا، داشتن‌ مدرک‌ (Maisteri Magister/ (Master یا کارشناسی ارشد است. دوره‌ دکترا نیز در فنلاند پژوهشی است‌ و ۴ تا ۵ سال‌ طول‌ میکشد.

شمار زیادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های فنلاند، در مقطع ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشگاه های عالی در فنلاند

تحصیل در اروپا

(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه هلسینکی فنلاند)

تحصیل در فنلاند برای مقطع کارشناسی، شانس پذیرش بالایی دارد اما باید زبان فنلاندی را بیاموزید که البته در تهران امکان پذیر است. اما برای مقاطع دیگر گرفتن بورس هم غیر ممکن نیست. دانشگاه هلسینگی و دانشگاه Oulu و دانشگاه Tampere از جمله مقصد های تحصیلی ایرانیان در این کشور به شمار می رود. دانشگاه مهندسی هلسینگی نیز از دیرباز،‌ با علاقه دانشجویان ایرانی مشتاق به رشته های فنی در کشور NOKIA، همراه بوده است.

 1. University of Helsinki
 2. University of Joensuu
 3. University of Jyvaskyla
 4. University of Eastern Finland
 5. University of Lapland
 6. University of Oulu
 7. University of Tampere
 8. University of Turku
 9. University of Vaasa
 10. Abo Akademi University
 11. Helsinki University of Technology
 12. Lappeenranta University of Technology
 13. Tampere University of Technology
 14. Helsinki School of Economics and Business Administration
 15. Turku School of Economics and Business Administration
 16. Academy of Fine Arts
 17. Sibelius Academy
 18. University of Art and Design Helsinki
 19. Theatre Academy
 20. Aalto University

اگر خواهان تحصیل در این کشور اسکاندیناوی هستید، توصیه می شود که در یکی از ۲۱ دانشگاه فوق الذکر مشغول به تحصیل شوید. دانشجویان ایرانی زیادی هم اکنون در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند. فنلاند، برترین سیتسم آموزشی را در بین کشور های اروپایی در اختیار دارد.

 

ایتالیا: پاتوق قدیمی عاشقان هنر

تحصیل در اروپا

(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه بولونیا ایتالیا، قدیمی ترین دانشگاه جهان)

هر وقت صحبت از ایتالیا می شود، به یاد شهر رویایی ونیز و موزه بدون سقف فلورانس می افتیم. به یاد معماری محسور کننده و بنای کلوزئوم و برجی کج به نام پیزا می افتیم. ایتالیا، از قدیم الایام، پایتخت هنر ایرانیان در اروپا بوده و همچنان نیز در کنار فرانسه، یکی از مقصدهای اصلی تحصیل و سفر ایرانیان در اروپا به شمار می رود. دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در سراسر قاره سبز، بعید است که در مدت تحصیل در این قاره، یکی از شهرهای ایتالیا را مورد بازدید قرار ندهند.

دانشگاه بولونیا ایتالیا، قدیمی ترین دانشگاه جهان محسوب می شود و هم اکنون بیش از ۷۰ هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که در ۲۱۰ رشته، به تربیت دانشجو می پردازد. شماری از ایرانیان مشتاق به تحصیل در این کشور، در بولونیا و رم و میلان مشغول به تحقیق هستند.

برای دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی رشته های هنر و معماری و طراحی و امثالهم، ایتالیا و تحصیل در دانشگاه های ان، یک آرزوی دست یافتنی است که هم در قبل و هم بعد از انقلاب، ادامه دار بوده است. مدرسه ایتالیایی های تهران نیز همچنان شلوغ و مشغول تحصیل زبان ایتالیایی به علاقمندان ایرانی مشتاق به تحصیل در دانشگاه های این کشور به شمار می رود. ایتالیا،هم چنان از پاتوق های مهم ایرانیان در اروپا محسوب می شود و روابط سیاسی و فرهنگی خوب دو کشور نیز، در ترغیب دانشجویان و محققان ایرانی برای تحصیل در مهد هنر و معماری قاره سبز، تاثیرگذار بوده است.

به هر حال، اگر ایتالیا را برای ادامه تحصیل درنظر دارید، باید به این موضوع توجه کنید که زبان ایتالیایی و فراگیری آن، فقط در ایتالیا و بعضا سوئیس کاربرد دارد و برای تحصیل در رشته های پزشکی و مهندسی، کشورهای بهتری را می توان در نظر داشت.

 

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در اروپا

(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه کاتانیا ایتالیا که ۶۰۰ سال قدمت دارد)

تحصیلات تکمیلی در ایتالیا به دنبال توافق های سوربن (۱۹۹۸)، بولونیا (۱۹۹۹)، پراگ (۲۰۰۱) و برلین (۲۰۰۲) دستخوش تغییر و تحولاتی گردید. براساس این توافق ها مقرر گردید طی دهه اول ۲۰۰۰، نظام تحصیلات دانشگاهی اروپا منطبق با سه دوره تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا چنان پایه ریزی شود که جابجایی دانشجویان و دانش آموختگان و تایید مدارک تحصیلی به صورت بین المللی امکان پذیر گردد.

درراستای دستیابی به این هدف، نظام آموزش عالی ایتالیا تحصیلات دانشگاهی را در بخش های ۱) تحصیلات دانشگاهی ، ۲) تحصیلات عالی هنر و موسیقی و ۳) تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا از ۸۲ مرکز تحصیلات دانشگاهی تشکیل شده که به بخش های زیر طبقه بندی می شود:

۱- دانشگاه های دولتی

۲- دانشگاه های غیر دولتی مورد تایید

۳- دانشگاه های مجازی Telematiche

دانشگاه های ایتالیا مستقل بوده و می توانند ارگان های اداره کننده (رئیس و شورای دانشگاه) و ساختار آموزشی و تحقیقاتی خود را تعیین کنند.

برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا، متقاضی باید مدرک (دیپلم) پایان دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان این مدرک (دیپلم دبیرستان) از کشورهای دیگر نیز می توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی ای که دانشگاه مورد نظر برگزار می کند مجوز ورود به دانشگاه را دریافت نمایند.

از سال ۱۹۹۸ متقاضیان دارای مدرک دیپلم دبیرستان از طریق تکمیل برگ مخصوص جایابی و ارسال آن به وزارت دانشگاه ها و تحقیقات علوم و فناوری MIUR مجوز ورود به دانشگاه ها را دریافت می کنند.

 

سیکل اول

– Diploma Universitario: یک دوره تحصیلی مبتنی بر نظام قدیم است. طول این دوره حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال تحصیلی بعد از دیپلم دبیرستان بوده و سطح اول تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا محسوب می گردد. دانشجویان این دوره علاوه بر گذراندن دروس، در دوره های کارآموزی شرکت کرده و آماده می شوند تا بعد از پایان دوره در حرفه های مورد نظر مشغول کار شوند.

– Diploma  Laurea di: دوره ای مبتنی بر نظام قدیم که مدت تحصیل در آن ۴ تا ۶ سال می باشد. در این دوره نیز دانشجو علاوه بر گذراندن دروس مربوط، در اثنای دوره، در دوره های کار آموزی نیز شرکت می کند.

– PL Laurea: مبتنی بر نظام جدید است. طول این دوره ۳ سال و شامل ۱۸۰ واحد می باشد. شرط ورود به این دوره داشتن دیپلم دبیرستان می باشد.

 

سیکل دوم

– Diploma Laurea di: از دوره های مبتنی بر نظام قدیم ایتالیا می باشد. مدت تحصیل در این دوره ۴ تا ۶ سال بوده و دانشجو همراه با گذراندن دروس مربوط، به کار آموزی نیز اقدام می نماید. دانشجویان این دوره موظف اند که در سال های پایانی پژوهشی نیز انجام داده و از پایان نامه خود دفاع کنند.

– (LS (Laurea Specialistica: دوره ای مبتنی بر نظام جدید است. طول این دوره ۲ سال و شامل ۱۲۰ واحد آموزشی- تخصصی است. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک Laurea است.

– Laurea Magistrale a Ciclo Unica : یکی از دوره های نظام جدید است. طول این دوره تخصصی ۵ تا ۶ سال بوده و شامل ۳۰۰ تا ۳۶۰ واحد می باشد. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است.

– Master universitario di primo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی ایتالیا می باشد. این دوره یک دوره دانشگاهی ۱ ساله با ۶۰ واحد است و شرط ورود به آن داشتن مدرک Laurea می باشد.

 

دانشگاه هایی که پاتوق است

تحصیل در ایتالیا

(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه آلدو مورو ایتالیا که از معتبر ترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود)

دانشگاه های زیر، در فهرست اولویت های تحصیلی ایرانیان در این کشور زیبای اروپایی قرار دارد. دانشگاه دلگی استودی دی باری و دانشگاه بولونیا و کاتانیا،‌ از جمله دانشگاه های معتبر و قدیمی این کشور محسوب می شود که در سر لیست اولویت های تحصیلی ایرانیان در چند دهه اخیر به شمار می رود. البته دانشگاه های رم و میلان و دانشگاه پادووا هم دومین دانشگاه قدیمی جهان است، از دیگر محافل آکادمیک این کشور به شمار می رود که پاتوق شماری از دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل در ایتالیا بوده است.

۱- Universita degli studi di BARI

۲– Universita degli studi di BOLOGNA

۳- Universita degli studi di CAGLIARI

۴- Universita degli studi di CATANIA

۵- Universita degli studi di FERRARA

۶- Universita degli studi di FIRENZE

۷- Universita degli studi di GENOVA

۸- Universita degli studi di MILANO

۹- Politecnico di MILANO

۱۰- Universita Cattolica del Sacro Cuore – MILANO

۱۱- Universita degli studi “Federico II” di NAPOLI

۱۲- Universita degli studi di PADOVA

۱۳- Universita degli studi di PALERMO

۱۴- Universita degli studi di PARMA

۱۵- Universita degli studi di PAVIA

۱۶- Universita degli studi di PERUGIA

۱۷- Universita degli studi di PISA

۱۸- Universita degli studi di ROMA “La Sapienza”

۱۹- Universita degli studi di SIENA

۲۰- Universita degli studi di TORINO

۲۱- Politecnico di TORINO

۲۲- Universita degli studi di TRIESTE

 

فرانسه و آلمان: پاتوق های دائمی

تحصیل در آلمان

برای خیلی از ایرانی ها، چه دانشجو و چه صنعتگر و چه گردشگر، اروپا در فرانسه و آلمان خلاصه شده است. علت این امر را باید در ریشه های تاریخی روابط ایران با این دو کشور متمول شمال اروپا جست و جو کرد. دو کشور صنعتی و تاثیرگذار اروپا و جهان، همواره روابط پر فراز و نشیبی با ایران داشته اند و همین امر، جذابیت های تحصیلی و تعاملاتی تجاری با ان ها را برای ایرانیان افزایش داده است. دانشگاه های معتبر آلمان و فرانسه بیش از نیم قرن است که با استقبال گسترده دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل در اروپا همراه شده و این وضعیت همچنان ادامه دارد.

یکی از مهم ترین دلیل پاتوق شدن آلمان و فرانسه برای دانشجویان ایرانی در اروپا، زبان این دو کشور و هزینه های پایین تحصیل و زندگی در آنجاست که شرایط را برای دانشجویان، آسان و قابل تحمل می کند. البته، نباید از کیفیت عالی تحصیل و تحقیق در این دو کشور صنعتی قاره سبز نیز غافل شد. بسیاری از مهندسان برجسته حال حاضر ایران، از فارغ التحصیلان دانشگاه های ممتاز این دو کشور به شمار می روند. به هر حال، فرانسه و آلمان، به واسطه ظرفیت های علمی و اقتصادی و مطرح بودن زبان ملی خود، همچنان دائمی بودن خود را به عنوان پاتوق دانشجویان ایرانی در اروپا حفظ خواهند کرد.

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که برای دانشجویان ایرانی محبوب است و درخواست برای تبادلات آکادمیک بین دو کشور با بورس‌های تحصیلی DAAD محقق می‌شود و این موسسه سعی می‌کند امکانات بیشتری را فراهم کند. رییس موسسه خدمات تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که در سال ۲۰۱۲ بین دو کشور ایران و آلمان امضا شد، اظهار کرد: در سال ۲۰۱۲ تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم ایران برای ادامه همکاری‌ها امضا کردیم و در این راستا یک مرکز اطلاع‌رسانی با هدف استحکام روابط تاسیس شد و DAAD سعی می‌کند سهم خود را برای گسترش تبادلات در آینده ایفا کند و با حمایت‌های وزیر خارجه آلمان تمایل داریم بورس‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف و همچنین مقطع دکتری ارائه کنیم.

وقتی سر هر کوی و برزنی در کشورمان، آموزشگاه های آموزش زبان فرانسوی و آلمانی برپاست، به نظر می رسد، شوق و علاقه ایرانیان برای تحصیل و تحقیق در این دو کشور، بدون تغییر تا سالیان دور، باقی بماند. اگر چه فی نفسه، یادگیری زبان های زنده دنیا برای ایرانیان کار نامطلوبی نیست، اما توجه به فرهنگ و زبان کهن ایرانیان نیز باید در دستور کار مردم و دولت مردان قرار بگیرد تا شاهد آموزشگاه های آموزش زبان پارسی در برلین و پاریس و فرانکفورت باشیم.

 

تحصیلات دانشگاهی در فرانسه

Image result for study at france

تحصیلات‌ دانشگاهی تحصیلات عالی در فرانسه در دانشگاه ها، مدارس عالی مهندسی و مؤسسه های هنرهای زیبا امکان پذیر است. کسانی می توانند به دانشگاه ها و مؤسسات فوق راه یابند که دیپلم دبیرستان را گرفته باشند. برای ورود به مراکز آموزش عالی دیگری مانند مدارس عالی دولتی (Ecole Nationale)، مدارس عالی خصوصی و نیز مؤسسه هایی که برای تربیت نیروهای متخصص تأسیس شده اند، از داوطلبان امتحان تخصصی می گیرند. در فرانسه شرط ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای خارجیان قبولی در امتحان ورودی سراسری زبان است.

پس از برگزاری کنفرانس اروپا در سال ۱۹۹۸ که طی آن تصمیم گرفته شد کشورهای اروپایی برای تسهیل در مقایسه و تشخیص مدارک تحصیلی در قالبی یکسان اعطای مدرک نمایند، نظامی جدید برای مقاطع تحصیلی آموزش عالی در کشور فرانسه مشهور به LMD (Licence, Master, Doctorat) اعلام گردید که از سال ۲۰۰۲ به اجرا در آمد. این نظام مبتنی بر سیستم آموزشی واحدی موسوم به ECTS (European Credit Transfer System) بوده و در آن دوره های تحصیلی شامل دو سطح قبل از لیسانس و بعد از لیسانس می باشند که اولی شامل سیکل اول و دومی خود در دو سطح سیکل دوم و سوم تعریف می شود.

 

دوره دوم یا بعد از لیسانس

 سیکل دوم:

Master شامل دو سال (۴ ترم) آموزش و پژوهش، گذراندن ۱۲۰ واحد اروپایی و بهمراه پایان نامه است و سال اول و دوم آن به ترتیب به Master Iو Master II شناخته می شود. این دوره به دو صورت ارائه می شود: Master de Recherche  یا پژوهشی و Master Professionel  یا حرفه ‏ای.

 • :Master de Rechercheدو سال درس و پژوهش، ۱۲۰ واحد اروپایی و پایان نامه.
 • :Master Professionelدو سال درس و کار حرفه ای، ۱۲۰ واحد اروپایی و پایان نامه.

Diplome Ingenieur شامل حداقل ۵ سال تحصیل بعد از دیپلم متوسطه یا هنرستان یا ۳ سال بعد از DEUg یا دوره آمادگی موسوم به Préparatoire و به همراه پایان نامه است.

(Diplme d’Etudes Approfondies( DEA‌  وDESS  دوازده‌ تا هیجده‌ ماه‌ تحصیل‌ بعد از دوره‌Maîtrise   که‌ شامل‌ دو مرحله‌ درس‌ و پژوهش‌ و بهمراه پایان نامه است.

‌دیپلم‌ های معماری موسوم به‌DPLG، DESA شامل ۵/۴ تا ۵ سال تحصیل بعد از دیپلم متوسطه به همراه پایان نامه است.

Magistrat : شامل حداقل ۵ سال تحصیل بعد از دیپلم متوسطه یا هنرستان و بهمراه پایان نامه است.

سیکل سوم:

Doctorat شامل حداقل سه سال پژوهش پس از Master de Recherche یا به عبارتی ۸ سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان و گذراندن واحدها بر اساس نظر Ecole Doctorat می شود و همراه پایان نامه می باشد.

 

۲۰ دانشگاه معتبر فرانسه

وسعت این کشور و تعدد دانشگاه ها و رشته ها سبب شده تا دانشگاه های فرانسه در حوزه های مختلف علمی و هنری، با استقبال ایرانیان در ۷۰ سال اخیر قرار بگیرد و نتوان دانشگاهی را به عنوان پاتوق اصلی ایرانیان در این کشور مهم اروپایی برشمرد. دانشگاه سوربن و دانشگاه مون پلیه، از جمله معتبر ترین و قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و جهان به شمار میروند که برای تحصیل کم هزینه در آینده، انتخاب های بسیار خوبی هستند. تحصیل به زبان فرانسوی در این کشور امکان پذیر است و رشته های کمی به زبان انگلیسی ارائه می شود. یادگیری زبان فرانسه در همه مراکز استان ها امکان پذیر است و شانس ورود شما به دانشگاه های این کشور را ارتقا خواهد داد.

۱- (Université de Provence (Aix – Marseille I, II. III

۲– Université de Picardie Jules – Verne

۳- Université de Angers

۴- Université de Franche – Comté, Besancon

۵-( Université de Bordeaux (I, II, III, IV

۶- Université de Bretagne Occidentale

۷- Université de Caen

۸- Université de Savoie

۹- (Université de Clermont – Ferrand (I, II

۱۰- Université de Bourgogne, Dijon

۱۱-( Université de Gronoble (I, II, III

۱۲- Université de Havre

۱۳- (Université de Lille (I, II, III

۱۴- Université de Limoges

۱۵- (Université de Lyons (I, II, III

۱۶- Université de Maine – Le Mans

۱۷- Université de Metz

۱۸- (Université de Montpelier (I, II, III

۱۹- Université de Haute – Alsace Mulhouse

۲۰- (Université de Nancy (I, II

 

تحصیلات دانشگاهی در آلمان

Related image

( دانشگاه فنی آخن از برترین مقصد های تحصیلی ایرانیان در آلمان)

تحصیلات‌ دانشگاهی ‌تحصیلات‌ دانشگاهی در آلمان‌ در دانشگاه‌ها، مجتمع‌های آموزش‌ عالی، دانشگاه‌های عالی آموزش‌ هنر، مدارس‌ عالی فنی، و غیره‌ امکان‌ پذیر است. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه ‌ها و مدارس‌ عالی فنی داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستانی سیزده‌ ساله‌(Abitur) است.

دارندگان‌ دیپلم‌های دبیرستانی ۱۲ ساله‌ خارج‌ از کشور آلمان‌ پس‌ از گذراندن‌ آزمون‌ تشخیص‌ علمی(Feststellungsprüfung)، به‌ تقاضای داوطلب، یا پس‌ از طی دوره‌های یک‌ ساله ‌Studienkolleg در کالج‌های مقدماتی، می توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند. انتخاب‌ رشته‌ دانشگاهی نیز بر اساس‌ نوع‌ تحصیل‌ در این‌ کالج‌ها و نمرات‌ اخذ شده‌ صورت‌ میگیرد. البته‌ در دانشگاه‌ امکان‌ تغییر رشته‌ میسر است. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی فنی (Fachhochschule (FH برای دانش‌ آموزانی که‌ در نظام‌ آموزشی آلمان‌ تحصیل‌ کرده‌اند داشتن‌ گواهینامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ ۱۲ ساله‌ دیپلم ‌Fachhochschulreife است.

تحصیلات‌ دانشگاهی شامل‌ دو دوره‌ پایه‌ و اصلی است. دوره‌ پایه(Diplom – Vorprüfung) حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ طول‌ میکشد و دوره‌ اصلی حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ برای مدارس‌ عالی فنی و حداقل‌ ۸ نیم‌ سال‌ برای دانشگاه‌ها میباشد. دانشگاه‌ها در آلمان‌ مستقل‌ هستند و بودجه‌ کلیه‌ مراکز آموزش‌ عالی که‌ دولتی هستند از طرف‌ مسئولان‌ ایالتی و وزارت‌ فرهنگ‌ آلمان‌ تأمین‌ می شود.

 1. Diplom – Vorprürung یا Zwischenprüfung شامل‌ حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ تحصیلات‌ پایه‌ که‌ فقط‌ منجر به‌ ادامه‌ تحصیل‌ در دوره‌ بعدی دانشگاهی است‌ و مجوزی برای بازار کار محسوب‌ نمی شود. این‌ دوره‌ شامل‌ دروس‌ عملی و نظری است؛ البته‌ دروس‌ اجباری باید حداقل‌ ۲۰ ساعت‌ در هفته‌ باشد.
 1. (Diplom Ing.I (GH) – Diplom (FH) – Diplom Ing. (FH این مدارک‌ در مدارس‌ عالی فنی(FH) یا مجتمع‌های آموزش‌ عالی(GH) اعطا می شوند. دوره‌ اصلی حداقل‌ شامل‌ ۴ نیم‌ سال‌ (شش‌ ماهه) است‌ که‌ بعد از گذراندن‌ دوره‌ پایه‌ (Diplom Vorprürung) و یک‌ دوره‌ کارآموزی آغاز می شود. در پایان، دانشجو پایان‌ نامه‌ تحصیلی را نیز ارایه‌ می دهد.
 1. دوره Bachelor که مبتنی بر نظام جدید تحصیلی در کشور آلمان می باشد و در دانشگاه ها و مدارس عالی و مدارس عالی فنی ارائه می گردد. شامل ۳ یا ۴ سال تحصیل پس از دوره متوسطه و گذراندن ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد اروپایی (ECTS) می باشد.
 1. دوره Master که در نظام جدید آموزشی کشور آلمان وجود دارد و شامل ۲ سال تحصیل پس از دوره کارشناسی و گذراندن هر سال ۶۰ واحد اروپایی (ECTS) است. تبصره: در کل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد (۵ ساله) در مجموع باید ۳۰۰ واحد ECTS گذرانده شود.
 1. Diplom Ing. II (GH) – Diplom – Diplom Ing – Magister Artium دوره‌های پیوسته‌ حداقل‌ ۱۲ نیم‌ سال‌ (با احتساب‌ دوره‌ پایه) طول‌ می کشد. این‌ دوره‌ها در دانشگاه‌ها گذرانده‌ میشوند که‌ با امتحانات‌ نهایی و پایان‌ نامه‌ تحصیلی همراه‌ است.
 1. (Doktor (Dr.) Doktor Ingenieur (Dr.Ingبرای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ معدل‌ خوب‌ مورد نیاز است. کسانی که‌ مدارک‌ کارشناسی ارشد را خارج‌ از کشور آلمان‌ گرفته‌اند، اغلب‌ دروس‌ جبرانی و امتحاناتی می گذرانند. سپس‌ یکی از استادان‌ به‌ دانشجو پیشنهاد پژوهش‌ می دهد یا پیشنهاد دانشجو را بررسی می کند. بعد از موافقت‌ اجازه‌ شروع‌ پژوهش‌ به‌ دانشجو داده‌ می شود. دوره‌ دکترا در آلمان‌ فقط‌ پژوهشی است‌ و سه‌ تا پنج‌ سال‌ طول‌ می کشد. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ و دفاع‌ موفقیت ‌آمیز از آن‌ و سپس‌ انتشار پایان‌ نامه‌ دکترا، همچنین‌ امتحانات‌ شفاهی از دروس‌ اصلی مربوط‌ به‌ پژوهش، مراحل‌ پایانی این‌ دوره‌ است.

 

۲۰ دانشگاه معتبر آلمان

۱-Technische Hochschule Achen

۲-Universität Augsburg

۳- Universität Bamberg

۴- Universität Bayreuth

۵- Freie Universität Berlin

۶- Humboldt – Universität Berlin

۷- Technische Universität Berlin

۸- Universität Bielefeld

۹- Universität Bochum

۱۰- Universität Bonn

۱۱- Technische Universität  Braunschweig

۱۲- Universität Bremen

۱۳- Technische Universität Chemnitz – Zwickau

۱۴- Technische Universität Clausthal

۱۵- Technische Universität Darmstadt

۱۶- Universität Dortmund

۱۷- Technische Universität Dresden

۱۸- Universität Düsseldorf

۱۹- Universität Duisburg- Essen

۲۰- Universität Erlangen – Nürnberg

 

اسپانیا، پرتغال و بلوک شرق: پاتوق های نوظهور

عشق خارج ها، برای رفتن از کشور و تحصیل در آنسوی آب ها، از هر ترفندی استفاده می کنند. مخصوصا عاشقان اروپا، برایشان بین فرانسه و آلمان و دانمارک با اسپانیا و لیتوانی، تفاوت چندانی نیست. به هر حال، کشورهای جنوبی اروپا مانند اسپانیا و پرتغال که زبان خاص خود را دارند و از هوای بهتری به نسبت مناطق شمالی قاره سبز برخوردار هستند، مدت مدیدی است که پاتوق اقلیت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این قاره شدند.

بسیاری از دانشگاه های این دو کشور، به زبان انگلیسی تدریس می کنند اما زبان غالب، اسپانیولی و پرتغالی به شمار می رود. سهولت در دریافت پذیرش و روادید، یکی از دلایل عمده استقبال ایرانی ها به تحصیل در این کشور ها است که در مقایسه با هزینه های زندگی در شمال اروپا نیز، وضعیت قابل تحمل تری را فرا روی سبد اقتصادی دانشجویان ایرانی قرار می دهند.

کشورهای بلوک شرق اروپا مانند لهستان، جمهوی چک، لیتوانی، اسلواکی و بلاروس نیز، از پاتوق های نوظهور برای ایرانیان مشتاق به تحصیل در این قاره به شمار می رود. پاتوق هایی که بیش تر، با استقبال علاقمندان به تحصیل در رشته های پزشکی و به خصوص دندان پزشکی مواجه شده است و به نظر می رسد به نسبت هزینه های پایین تحصیل و در اختیار داشتن معیارهای حداقلی برای این دسته از متقاضیان، همچنان پاتوق نوظهوری برای ایرانیان مشتاق به تحصیل و زندگی در قاره سبز باشند.

باید اضافه کنیم که کشورهایی همچون روسیه، ترکیه، اتریش و حتی مجارستان، اگر چه با استقبال دانشجویان ایرانی همواره همراه بوده است، اما هیچ گاه نتوانسته اند تا پاتوقی برای شمار زیادی از دانشجویان ایرانی در قاره سبز باشند. برای رشته های هوا فضا و پزشکی، همچنان کشورهای فوق الذکر، با استقبال دانشجویان ایرانی همراه است. استقبالی که به نظر نمی رسد شرایط اقتصادی و زندگی در کشورهایی که زبان مطرحی در دنیای علم ندارند، تاثیری در رویکرد ایرانیان به این کشورها داشته باشد.

جامعه شناسی پاتوق ایرانیان در قاره سبز، مبحث جالبی است که می توان از آن، پی به موضوعات مختلفی برد. این پاتوق شناسی، می تواند مدیران آموزش عالی کشور را برای بهینه سازی وضعیت تحصیلی در داخل و تعامل با دانشگاه های خارج از کشور جهت تبادل دانشجو و استاد، یاری دهد.

<