Login
      

{{welcomeText}}

04135595334/ 09145048142 هفت روز هفته، 8 صبح تا 12 شب
نوع ارز
مبلغ قابل پرداخت با محاسبه 7 درصد کارمزد و 4 درصد کارمزد تبدیل واحد بین بانکی
{{(result == null?'':result) + (result==null ?'' :' تومان' )}}

پذیرش از دانشگاه های خارج دوره ی کارشناسی یا کارشناسی ارشد ؟

Related image

 • برای کارشناسی APPLY کنیم یا کارشناسی ارشد؟!

این پرسش همواره در ذهن علاقمندان به  تحصیل در خارج از کشور وجود دارد که برای ادامه تحصیل در آن سوی آب ها، از مقطع کارشناسی آغاز کنیم یا کارشناسی ارشد؟ سرویس خبری پرتال اطلاع رسانی و خدماتی TabrizVisa  امروز در راستای سلسله گفتار های معرفی فرصت های تحصیلی و آموزشی در خارج، تلاش کرده به این پرسش از جنبه های مختلف پاسخ دهد. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا ارشد دارید و هم چنان بین دو راهی مانده اید، این گفتار را دنبال کنید.

 

متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور، همواره یکی از دغدغه های اصلی آن ها در کنار دغدغه های مالی، دوری از وطن و خانواده این است که اساسا بهتر است از کدام مقطع تحصیلی، تجربه زندگی و تحقیق در خارج از کشور را داشته باشند.

در واقع، بهتر است که دانشجویان چه مقطعی را در دانشگاه های خارج از کشور به عنوان شروع فعالیت های آکادمیک در دستور کار قرار بدهند که بازدهی بیش تری را کسب کنند؟ پاسخ به چنین پرسش هایی، نیازمند بررسی سابقه تحصیلی و هدف و برنامه ریزی داوطلب برای  تحصیل در خارج از کشور می باشد. بنابراین، نمی توانیم پاسخ کلی و جامعی را به این پرسش مهم بدهیم که مناسب همه سلیقه ها و همه پرونده های تحصیلی باشد.

موج فزاینده علاقه دانشجویان ایرانی به  تحصیل در خارج از کشور ‌مقوله جدیدی نیست و چند دهه است که آموزش عالی کشور با آن رو به رو است. تا پیش از گران شدن چند برابر نرخ ارز در چند سال پیش و رایگان بودن سیستم شهریه در برخی از کشور های اروپایی، سالانه چند هزار ایرانی جلای وطن می کردند تا از فرصت های پیش روی استفاده کنند.

به همین خاطر شاهد بودیم که پاتوق های ایرانیان در مالزی، فیلیپین، سوئد و فنلاند، داغ تر از دیگر پاتوق های تحصیلی ایرانیان در آن سوی مرزها بود. اما به واسطه افزایش نرخ ارز و محدودیت های تحصیلی و شهریه ای که برای دانشجویان ایرانی در چند سال اخیر رخ داد، از شمار متقاضیان تحصیل در این کشور ها کاسته شد.

 

اما به هر حال، آنان که سودای تحصیل و تجربه زندگی در خارج از کشور دارند، از هر روش و فرصتی برای عملی کردن آرزو و علاقه خود استفاده می کنند. آن چه مسلم است، اهمیت تحصیل و تحقیق است که باید بر اساس برنامه و اولویت های تحقیقاتی و برنامه ریزی جامع کوتاه مدت و بلند مدت همراه شود. برای همین است که کسی که برنامه ریزی دقیق داشته باشد، می داند از کدام مقطع برای تحصیل در آن سوی مرز ها اقدام کند و برنامه مدونی برای این کار طراحی می کند.

نا گفته پیداست که برای خیلی از دختران و پسرانی که تازه دیپلم گرفته اند و عشق  تحصیل در خارج از کشور دارند، همواره این پرسش مطرح است که برای ادامه  تحصیل در خارج از کشور مقطع لیسانس انتخاب بشود یا مقطع فوق لیسانس. این پرسش نه تنها برای دانشجویان مطرح می شود، بلکه والدین هم همواره این دغدغه ذهنی را دارند که فرزندانشان که آماده تحصیل در آن سوی آب ها هستند، چه مقطعی را برای شروع تحصیل در خارج از کشور انتخاب کنند.

هدف مکتوب فراموش نشود!

روان شناسان و کارشناسان موفقیت همیشه بر این موضوع تاکید داشته اند که افراد برای رسیدن به موفقیت، باید خواسته های خود را دقیق و شفاف بیان کنند. این خواسته ها را باید مکتوب کنند. این مکتوبات باید دسته بندی و برای نیل به آرمان های هر کدام،‌برنامه کوتاه مدت و بلند مدت تعیین شود.

این برنامه ها می بایست در راستای قابلیت ها و توانایی هر فرد تعیین شود و آرمانی و غیر قابل دسترس نباشد. مثلا اگر شما می خواهید دکترای زلزله در ژاپن بگیرید، باید برای یادگیری زبان ژاپنی تلاش کنید. برای یادگیری این زبان یا معلم بگیرید یا در یک موسسه ای اقدام به تحصیل کنید و در این راه، وقت و هزینه و حوصله را دردستور کار قرار دهید و گام به گام پیش بروید.

رشته زلزله، از شاخه های مهندسی عمران هست. پس باید کارشناسی مهندسی عمران بگیرید و سپس در مقاطع ارشد و دکترا، گرایش زلزله را دنبال کنید.

بنابراین می بینید که رسیدن به این مقطع، یک سری نیاز ها و تقدم و تاخر هایی به دنبال دارد که علاقمندان به آن،‌ می بایست برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنند. هیچ برنامه ریزی وجود ندارد که ساختار یافته و مکتوب نباشد. این موضوع را در اصول مدیریت پروژه و برنامه ریزی میتوانید مشاهده کنید و برای اطلاعات بیش تر به IPM.org مراجعه کنید.

پس این که شما خواهان ادامه تحصیل در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در خارج از کشور باشید، این امر کاملا به هدف و آرمان های شما بستگی دارد و مهم تر از همه به برنامه ریزی که برای زندگی و فرآیند تحصیلی خود در نظر گرفته اید ارتباط دارد. این برنامه و هدف باید مکتوب باشد یعنی برنامه شما برای ۵ سال آینده مشخص باشد و راه های رسیدن به آن در قالب برنامه های کوتاه مدت تعیین شود.

اگر در این زمینه تجربه ندارید از افراد نخبه و کارشناس معتمد استفاده کنید.

همه افراد، اهداف مختلفی دارند که برای رسیدن به اهداف، ماموریت هایی در کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت در نظر می گیرند. این ماموریت ها، برای حصول اثربخش، نیازمند برنامه ریزی عملی و آگاهانه است که نیاز به مشورت با افراد خبره دارد.

ناگفته پیداست که امور تحصیل و زندگی در خارج از کشور برای جوانان نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس بایستی در ابتدای امر :

 • باید بر اساس برنامه ریزی بلند مدت خود و این که قصد دارید در چه رشته و کشور و شرایطی مشغول به تحصیل شوید، اقدام کنید.
 • باید دارای یک نقشه راه باشید. برای هر کاری در طول تحصیل و زندگی یک road map تعیین کنید.
 • یاد بگیرید که برای هر کاری، مشورت کنید. مشورت، برگ برنده نخبگان است و ادم های موفق، در هر کاری مشورت می کنند.
 • باید پیش از هر اقدامی، از با تجربه ها سوال کنید. مخصوصا کسانی که راهی که قصد طی کردن آن را دارید، قبلا گذرانده اند.
 • باید به نقطه پایان هم فکر کنید. فکر کنید اگر لیسانس خود را در کشور مقصد دریافت کردید یا فوق لیسانس گرفتید، قصد دارید چه کنید؟ طبق برنامه ریزی بلند مدت شما، مقطع پس از فارغ التحصیلی چه خواهد بود؟

توجه به موارد بالا، شما را به پاسخ پرسشی که در این گفتار مطرح کردیم، نزدیک می کند.

Related image

 تازه دیپلم گرفته اید؟

تازه دیپلمه ها، قطعا ۴۰ ساله نیستند! آن ها ۱۸ تا ۲۰ سال سن دارند و تجربه زندگی و کار در کشور خود به طور مستقل هم ندارند چه برسد به خارج از کشور! برای همین وضع برای آن ها خاص است. اگر شما فردی هستید که تازه دیپلم گرفته اید و پسر هستید و مشکل سربازی ندارید یا دختر هستید، باید توجه کنید که سن ۱۸ سالگی، زمانی است که شما احیانا تجربه زندگی مجردی را در کشور خود تجربه نکرده اید.

این عدم تجربه، شاید برای وضعیت شما در کشوری غریب، از جهات مختلف، آسیب زا باشد. مثلا اگر شما تا کنون ۱ هفته تنها سفر نکرده و امکان پیدا کردن جا و مکان و غذا را به تنهایی در شهر مقصد نداشته اید، حضور شما در این سن و سال در کشور هدف و آغاز تحصیل از مقطع لیسانس ممکن است برای شما با مخاطراتی همراه باشد. البته نباید نگران بود. چرا که می توان راه حل هایی برای برون رفت از این معضل موقتی در نظر گرفت.

اگر شما تازه دیپلم گرفته و سطح زبان خارجی شما برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر هنوز مطلوب نیست توصیه می شود که یا از مقطع لیسانس شروع به ادامه تحصیل نکنید، یا حداقل ۱ سال زمان بگذارید و زبان خارجی خود را تقویت کنید و تا حدودی با کتاب های درسی که به زبان مربوطه در دانشگاه مقصد مواجه خواهید شد، در ایران آشنا شوید.

خوش بختانه از طریق اینترنت، می توانید پی دی اف برخی از کتاب هایی که دانشگاه مقصد در رشته مورد نظر شما تدریس خواهد کرد را دانلود و مطالعه کنید و کلید واژه ها و اصطلاحات مهم را پیش از ورود به مقطع لیسانس به زبان مادری خود بفهمید.

از طرفی، بسیاری از دانشگاه های جهان، برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا، بورس تحصیلی و کمک هزینه پرداخت می کنند و معمولا این امکانات برای دانشجویانی که از مقطع کارشناسی به دانشگاه می آیند، فراهم نیست . بنابراین، اگر خواستار تحصیل در دانشگاه مقصد با هزینه دانشگاه و به صورت مجانی هستید، مقطع لیسانس به شما کمکی نمی کند و بهتر است این مقطع را در ایران بخوانید.

بنابراین، این قضیه مشخص است که اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته و کشور مورد نظر ، مجبور به پرداخت شهریه گزاف هستید، اما این قضیه برای مقاطع بعدی صادق نیست، خوب عقل سلیم حکم می کند که شما با هزینه کم تر از نظر شهریه تحصیلی و هزینه زندگی،‌ در ایران مقطع کارشناسی را به خوبی بگذارنید و سپس برای مقاطع بعدی اقدام کنید که شانس بورس هم برای شما وجود دارد.

به عنوان مثال، شما می توانید لیسانس زبان آلمانی در ایران گرفته و برای مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت مثلا به آلمان بروید به زبان آلمانی در این کشور تحصیل کنید که هم زبان آلمانی شما تقویت می شود و هم مقطع ارشد را خوانده اید و کم تر هزینه کرده اید و با تجربه تر شدید.

یا مثلا شما می توانید لیسانس Management را به زبان انگلیسی یا آلمانی در فنلاند یا آلمان یا حتی اتریش و سوییس با هزینه کم خوانده و سپس برای مقطع فوق لیسانس MBA، چه با هزینه شخصی و چه با بورس دانشگاه و چه به صورت Tuition waiver در دانشگاه های طراز اول دانمارک، سوئد یا حتی انگلیس طی کنید. اکنون، هزینه ۲ سال تحصیل و زندگی به شما تحمیل می شود نه ۳ یا ۴ سال.

Image result for student

مقوله بورس تحصیلی

اگر شما علاقمند هستید که مقاطع عالی تحصیلی را با بورس (scholarship)  طی کنید و برای این کار خیلی جدی هستید، توصیه می کنیم که یا مقطع لیسانس را از دانشگاه هدف شروع کنید یا این که پایان نامه کارشناسی خود را طوری تنظیم کنید که در راستای نیاز های تحقیقاتی و اولویت های پژوهشی اساتید دانشگاه مقصد باشد.

آن چه باید اشاره کنیم در این مورد این است که معمولا دانشگاه ها در اعطای پذیرش تحصیلی در مقاطع بالاتر، دانشجویان قبلی خود را تا حد زیادی به دیگران ترجیح می دهند. مگر این که دانشجو، برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اصطلاحا qualify نباشد و در شرایط رقابتی، نتواند نظر کمیته پذیرش (Admission Department) را جلب کند.

به هر حال تحصیل از مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ها و موسسات ارزشیابی شده وزارت علوم در خارج از کشور  این فواید را دارد:

 1. تجربه مقطع کارشناسی به شما کمک می کند تا در یادگیری دروس، بهتر عمل کنید.
 2. تجربه نگاه علمی به مسائل را دارید و بر خلاف مقطع کارشناسی، آماتور نیستید!
 3. فوایدی که دانشجوی کارشناسی ارشد در خارج از کشور می تواند به دست بیاورد،‌خیلی بیشتر از یک دانشجوی ۱۸ ساله دوره کارشناسی است.
 4. شانس بیش تری برای ارتقای سطح زبان خارجی خود داشته اید.
 5. فرصت بهتری برای دریافت بورس و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه مقصد خواهید داشت.
 6. فرصت بهتری برای جلب نظر یک استاد (potential supervisor) برای سرپرستی موضوعی که قصد کار در دانشگاه مقصد بر اساس نامه هدف (letter of interests) را دارید، خواهید داشت.
 7. تجربه بیش تری برای زندگی و تحصیل مجردی در خارج از محل زندگی خود در کشور پیدا کرده اید.
 8. شانس پذیرش خود را با مدارک مختلف و تجربه ای که بدست آوردید و دوره هایی که گذرانده اید، افزایش می دهید. رزومه خوب، برای مقطع فوق لیسانس بهتر فراهم است تا در مقطع لیسانس که شما فقط دارای یک دیپلم از دبیرستان محل هستید!

اپلای

از طرفی، تحصیل در مقطع لیسانس هم می تواند برای برخی ها فواید خاص خود را داشته باشد، اگر چه نمیشود به همه داوطلبان تعمیم داد:

 1. اگر نمرات دبیرستان شما خوب است و عاشق تحصیل هستید.
 2. اگر وضعیت زبان تحصیلی شما در حدی هست که بتوانید از عهده دروس و زندگی در کشور خارج بر بیایید.
 3. اگر مشکلی برای جمع و جور کردن خود و زندگی مجردی خود در خارج از کشور ندارید.
 4. اگر سن شما خیلی پایین نیست و دوست دارید شروع تحصیلات دانشگاهی را به زبانی غیر از زبان فارسی آغاز کنید.
 5. اگر به بورس تحصیلی برای تحصیل نیاز ندارید و می توانید هزینه های دانشگاه را به راحتی پرداخت کنید، مقطع کارشناسی برای شروع تحصیل درخارج از کشور مقطع خوبی برای شما خواهد بود.
 6. اگر امکان پرداخت هزینه های سنگین تحصیل و زندگی در خارج از کشور را با توجه به تغییرات کنونی نرخ ارز دارید.
 7. اگر قصد دارید که مقطع فوق لیسانس را در دانشگاه خاص و با همراهی استاد خاص طی کنید.
 8. اگر خیلی حرفه ای به مقوله تحصیل و تحقیق در خارج از کشور فکر می کنید و برای آن،برنامه ریزی مکتوب حرفه ای دارید.

این ۱۰ توصیه را لطفا در نظر داشته باشید :

اگر به هر حال با مجموع مواردی که در بالا گفته شد، هم چنان در پیچ و خم لیسانس یا فوق لیسانس هستید، توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

۱-  همان طور که گفتیم، مساله تحصیل و زندگی در خارج از کشور برای دانشجویان، تجربه خاص در یکی از مهم ترین مقاطع زندگی ان ها است که نباید با چالش ها و مشکلات مختلفی همراه شود. چه جسمی، چه روحی و چه مالی. بنابراین، در این مسیر چه برای مقطع کارشناسی و چه کارشناسی ارشد، با برنامه و حوصله و بررسی همه جانبه اقدام کنید.

کسی که تشنه علم باشد و برنامه مکتوب داشته باشد،‌ لیسانس یا فوق لیسانس برایش خیلی تفاوت ندارد. این را از کارنامه موفق نخبگان ایرانی شاغل به تحصیل درخارج از کشور می توان دریافت.

۲- نکته دوم که اتفاقا خیلی مهم است این مورد می باشد که در مقطع کارشناسی در بسیاری از دانشگاه های دنیا، چون اکثریت دانشجویان را دانشجویان مقیم تشکیل می دهند و نه دانشجویان بین المللی، بنابراین زبان تحصیلی، زبان رسمی کشور مقصد هست. مثلا در فنلاند در مقطع لیسانس، باید به زبان فنلاندی درس بخوانید اما از مقاطع بعدی،‌فرصت تحصیل به زبان انگلیسی را خواهیدداشت.

به این موضوع توجه کنید. اگر حوصله یادگیری زبان های بی کاربرد در اروپا یا آسیا را دارید، باید به زبان رسمی آن کشور ها تحصیل کنید و مقطع کارشناسی را آغاز کنید.

۳- نکته بعدی این که برخی از کشور های آسیایی و آمریکای شمالی و همه دانشگاه های اروپایی، به دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی، کمک هزینه تحصیلی عموما پرداخت نمی کنند. اما به دانشجویان ارشد و دکترا خدمات مالی ارائه می کنند.

۴- به این موضوع توجه کنید که تجربه تحقیق و تحصیل  در مقطع لیسانس در هر نقطه دنیا، به دلیل ان که دانشجو  با سیستم آموزشی و درسی کشور مقصد آشنایی ندارد و تا کنون تجربه تحصیل در خارج از کشور را ندارد، مخاطرات روحی و امثالهم برای دانشجویان دارد.

اگر در این راه گام بر می دارید، نقاط قوت و تهدید و فرصت ها را به خوبی شناسایی و برای آن، راه حل پیدا کنید. مثلا اگر بلد نیستید غذا درست کنید، غذا درست کردن را در خانه خود یاد بگیرید. از یوتیوب و شبکه های اجتماعی و سایت ها و وبلاگ ها استفاده کنید. برای هر چیزی، روش آموزشی ان در اینترنت در دسترس است. از درست کردن نان بربری گرفته تا پخت و پز و شیو اطو کردن لباس.

بنابراین نگران نباشد.  اگر بلد نیستید تحقیق کنید، ۱ ماه شیوه تحقیق آکادمیک را از دانشجویان فوق لیسانس در ایران یاد بگیرید که اگر استاد شما در دانشگاه مقصد به شما تحقیق داد، الفبای این کار را بلد باشید.

۵- متقاعد کردن دانشگاهی برای مقطع فوق لیسانس بعضا آسان تر از گرفتن پذیرش از مقطع لیسانس است. این مساله مهمی در فرآیند اخذ پذیرش است. خیلی از فرصت هایی که برای تحصیل و بورسیه و کارآموزی برای دوره ارشد  و دکترا در دسترس است،‌در مقطع کارشناسی فراهم نیست یا خیلی کم است.

۶- حتی با معدل تحصیلی پایین در مقطع لیسانس اما با رزومه قوی و طی کردن دوره های تخصصی، می توان شانس گرفتن پذیرش در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های خوب را افزایش داد.

۷- مقطع لیسانس برای دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی یا فرانسه یا اسپانیایی معتبر دارند در کشورهایی که به این زبان های تدریس می کنند، انتخاب خوبی خواهد بود.

۸- اگر قصد دارید مقطع دکترا را در رشته و دانشگاه خاص در کشور خاصی بگذرانید، طی کردن مقطع فوق لیسانس در دانشگاه مقصد می تواند راه حل خوبی برای متقاعد کردن اساتید دانشگاه برای سرپرستی مطالعات دکترای شما باشد.

۹- هر مقطعی را که خواهان تحصیل در خارج از کشور هستید، ابتدا از طریق فهرست ارزشیابی دانشگاه های خارج از کشور که اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم منتشر کرده، قابلیت علمی این دانشگاه را برای مقاطع مختلف تحصیلی بررسی کنید. برخی از دانشگاه ها، صرفا برای مقطع لیسانس، ارزشیابی شده اند.

۱۰- اعطای ارز دانشجویی به شما تنها منوط به تحصیل شما در هر مقطعی (لیسانس یا فوق لیسانس) در دانشگاه های ارزشیابی شده می باشد. به هر حال، اگر نتوانستید مقطع تحصیلی مطلوب را برای ادامه تحصیل در خارج تشخیص دهید، از مشاوره های موسسات مجاز اعزام دانشجو استفاده کنید.

البته تعامل با دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور از جمله مواردی است که می تواند شما را در فهم این مقوله که بهتر است مقطع لیسانس را در فلان کشور آغاز کنید یا فوق لیسانس، کمک خواهد کرد. از این فرصت که شبکه های اجتماعی اینترنت در اختیار شما می گذارند به خوبی استفاده کنید.

امیدواریم این مطلب برای مخاطبان عزیز سایت ، Tabriz Visa که در دو راهی تحصیل در خارج از کشور از مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا هستند، راهگشا باشد . لازم به ذکر است جهت پرداخت هزینه های مربوطه  میتوانید پس از ثبت نام در TabrizVisa سفارش خود را ثبت نمایید تا اسرع وقت توسط کارشناسان ما بررسی و انجام گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید.

<